Svetový deň osteoartrózy vyhlasuje každý rok Európska liga proti reumatizmu EULAR (European League Against Rheumatism) . Je to celosvetové podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie pacientov, laickej i odbornej verejnosti o problematike života s ochoreniami pohybového systému a podporiť zmeny, ktoré umožňujú ľuďom s osteoartrózou (OA) a reumatoidnou artritídou (RA) žiť lepšie a jednoduchšie.
Motto tohtoročného Svetového dňa osteoartrózy znie: „Budúcnosť je vo vašich rukách“
Hlavné posolstvo: Človek sám môže svojim aktívnym prístupom a postojom ovplyvniť vznik a priebeh ochorenia a „mať svoj život vo svojich rukách“. Iniciatíva pri príležitosti Svetového dňa osteoartrózy 2016 vyzýva pacientov s ochoreniami pohybového systému, aby sa podelili o svoje príbehy a hovorili o tom, aké aktivity či podpora blízkych im pomáhajú žiť s ich ochorením naplno.
Ciele:
– vzdelávať ľudí s OA a RA a ich blízkych o možnostiach liečby ich ochorenia
– edukovať zdravotnícke tímy o dôležitosti skorej diagnostiky, liečebných cieľoch z pohľadu pacientov, nielen klinických výsledkov a tiež o možnostiach, ako „ušiť liečbu na mieru“ individuálnym potrebám každého pacienta
– zaistiť, aby tvorcovia zákonov a noriem rozumeli závažnosti dopadu ochorení na pacientov i celú spoločnosť a vedeli, aké opatrenia môžu tieto dopady zmierniť
Kĺby a ich najčastejšie ochorenie – osteoartróza
– V tele máme asi 230 kĺbov a viac ako 300 rôznych kostných spojení.
– Najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele je koleno.
– Najviac používaným kĺbom je kĺb čeľuste.
– Choroby pohybového aparátu postihujú asi štvrtinu populácie v Európskej Únii, čo znamená viac ako 120 miliónov ľudí.
– Ochorenia kostí či svalov môžu postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, vrátane detí. Pokiaľ sa správne neliečia, môžu v budúcnosti spôsobiť problémy pri každodenných aktivitách – pri chodení, nákupoch, varení, osobnej hygiene a samozrejme v práci, čo znižuje kvalitu života a obmedzuje fyzické možnosti človeka.
– Osteoartróza je najčastejšie ochorenie kĺbového aparátu a postihuje až 15 % populácie. V populácii nad 65 rokov trpí osteoartrózou každý druhý človek.
– Zároveň je to jedna z 3 najčastejších príčin invalidity a obmedzenia hybnosti.
– Pacienti s osteoartrózou sa najčastejšie liečia kvôli bolestiam chrbtice (48%), artróze kĺbov rúk (44%), bolestiam kolena (24%) a tiež bedrového kĺbu (11%).
– U ľudí s poruchami pohybového aparátu sa asi dvakrát častejšie objavuje klinická úzkosť a depresia.
Stavba kĺbu
Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí, ktoré majú konce pokryté ochrannou chrupkou – tá je hladká a mierne stlačiteľná. Vnútro kĺbového puzdra pokrýva mäkká výstelka – synovinálna membrána, ktorá neustále vylučuje do kĺbovej dutiny klzký olejovitý maz – synoviálnu (kĺbovú) tekutinu, ktorá chrupku zásobuje živinami, tukmi a bielkovinami a premazáva kĺb, aby plochy kostí pri kĺzaní prekonávali čo najmenšie trenie a čo najmenej sa opotrebúvali. Hlavnou zložkou kĺbového mazu je kyselina hyalurónová.
Osteoartróza
Je to chronické, progresívne degeneratívne ochorenie, pri ktorom prevažuje odbúravanie kĺbovej chrupky nad tvorbou, čím dochádza k jej postupnej strate a ako ochorenie postupuje, vedie aj k poškodeniu kosti, kĺbového puzdra, ako aj svalov a štruktúr okolo kĺbov a puzdra šľachy. Toto ochorenie sa prejavuje najmä bolesťou, spôsobuje rýchly pokles funkcií postihnutého kĺbu, zníženie jeho pohyblivosti a následne samozrejme zhoršenie kvality života.
Rizikové faktory
Najvýznamnejším rizikovým faktorom, ktorý podporuje vznik osteoartrózy, je starnutie tkanív, i keď nie všetci starí ľudia majú OA a naopak, aj mladí môžu týmto ochorením trpieť (obyčajne v dôsledku zranení alebo abnormálnej záťaže/dlhodobým preťažovaním chrupky). Ďalšími rizikovými faktormi sú obezita, predchádzajúce poranenia kĺbu, ženské pohlavie a genetické predpoklady.
Príznaky osteoartrózy
– bolesť – najprv pri záťaži, neskôr aj v pokoji, s postupom ochorenia aj v noci (ako dôsledok fyzickej námahy z predchádzajúceho dňa)
– ranná stuhnutosť
– praskanie v kĺboch (krepitus) pri pohybe
– obmedzená pohyblivosť
– opuch
– zápal – zvýšenie teploty zapáleného kĺbu
– pocit nestability
– zhrubnutie kontúr kĺbu
Dôsledky artrózy
Osteoartróza spôsobuje bolesť a zníženie pohyblivosti, no má aj ďalšie zdravotné dôsledky, ako napríklad:
nárast telesnej hmotnosti
– zhoršenie diabetes mellitus či iných metabolických ochorení
– zhoršenie srdcovocievnych ochorení
– práceneschopnosť, invalidita
– zníženie kvality života
– zvýšenie úmrtnosti
Stupne osteoartrózy´
0. Zdravý kĺb – povrch chrupky je hladký, chránený kĺbovou tekutinou
1. štádium – mierna osteoartróza – povrch chrupky sa začína narušovať, zatiaľ len nepatrné zmeny na povrchu chrupky, spúšťa sa zápalová reakcia, človek začína pociťovať bolesti pri cvičení a krátku rannú stuhnutosť (do 30 min.)
2. štádium – na povrchu chrupky sú prvé viditeľné zmeny, zápalová reakcia postupuje
3. štádium – kĺbová chrupka je opotrebovaná, v niektorých častiach úplne chýba, kĺbová tekutina stráca svoju funkciu, objavujú sa kĺbové výrastky, pohyb je bolestivý
4. štádium – ťažká OA – deformácia kĺbových koncov kostí, vymiznutie kĺbovej štrbiny, výrastky, patologické postavenie kĺbov, výrazné obmedzenie hybnosti
Liečba osteoartrózy
Cieľom liečby OA je spomaliť, zastaviť, prípadne až zvrátiť progresiu ochorenia, zmierniť bolesť, potlačiť zápal a zachovať alebo zlepšiť kvalitu života.
Liečba osteoartrózy je komplexná, dlhodobá a vyžaduje si spoluprácu pacienta a dodržiavanie liečby. Môže zahŕňať postupy nefarmakologické, farmakologické, aj chirurgické.
Nefarmakologická liečba
Musí byť individuálna a dlhodobá. Podmienkou je dobrá spolupráca pacienta. Obyčajne zahŕňa:
– poučenie pacienta – je dôležité, aby pacient pochopil príčiny a podstatu choroby a porozumel, prečo je dôležité dodržiavať životosprávu, denný režim a pravidelne cvičiť
– režimové opatrenia
– zmenu životného štýlu
– zníženie hmotnosti – nadváha preťažuje kĺby
– pohybovú liečbu – na zlepšenie svalovej sily a funkcie kĺbov
– fyzikálnu liečbu (napr. ultrazvuk, elektroliečba) – umožňuje prehrievanie postihnutých kĺbov a zlepšuje metabolizmus v kĺbe. Magnetoterapia ale aj akupunktúra, zase zmierňujú bolesti.
– protetické pomôcky – stabilizujú kĺb, obmedzujú nekoordinované pohyby v kĺbe, upravujú nesprávne postavenie kĺbov (napr. pokles klenby nohy a pod.), odľahčujú kĺby
Farmakologická liečba
– Lokálne prípravky – nesteroidové antiflogistiká vo forme krémov či gélov, ktoré prenikajú cez kožu do podkožných tkanív, svalov, fascií (väzivových obalov kĺbov) i kĺbovej tekutiny. Na lokálnu aplikáciu sú vhodné najmä ibuprofén, diklofenak, ketoprofén a indometacín.
SYRADOA – lieky s krátkodobým rýchlo nastupujúcim účinkom – do tejto skupiny patria analgetiká (najmä paracetamol), nesteroidové antiflogistiká (napr. ibuprofen), glukokortikoidy, slabé opioidy (napr. tramadol alebo dihydrokodeín). Neovplyvňujú postup ochorenia, ale pôsobia proti bolesti a zápalu. Majú rýchly nástup účinku. Kvôli nežiaducim účinkom sa obyčajne užívajú krátkodobo.
SYSADOA – lieky s dlhodobým a pomaly nastupujúcim účinkom – znižujú bolestivosť a zlepšujú funkciu kĺbu. Patrí medzi ne napr. kyselina hyalurónová, chondroitín sulfát, glukozamín sulfát, či kolagén. Pôsobia na príznaky ochorenia, podporujú spomalenie či dokonca zastavenie deštrukcie chrupky a navodzujú rovnováhu jej metabolizmu. Účinok liečby je postupný, nastupuje asi po 2- 6 týždňoch a pretrváva aj po skončení užívania lieku. Tieto prípravky majú veľmi dobrý bezpečnostný profil a malé riziko nežiaducich účinkov, preto sú určené na dlhodobú liečbu.
Viskosuplementácia – kyselina hyalurónová v liečbe OA
Viskosuplementácia znamená opätovné upravenie fyziologických pomerov v kĺbe postihnutom artrózou a jeho tkanivách. Využívajú sa na to vnútrokĺbové injekcie kyseliny hyalurónovej.
Kyselina hyalurónová (HA) je hlavnou zložkou tenkej vrstvy na povrchu chrupky a je tiež hlavnou zložkou kĺbovej tekutiny. Má protizápalové vlastnosti a pôsobí aj ako lubrikant – zvlhčuje kĺb a tlmí nárazy.
Pri artróze ju však zrieďuje zápalový výpotok a HA v kĺbe už nepostačuje plniť svoje funkcie. Chrupka sa stáva náchylnejšia na poškodenie a dochádza k väčšiemu prenosu záťaže na kĺby pri pohybe a tlaku. Preto sa na doplnenie kyseliny hyalurónovej s normálnymi vlastnosťami využívajú v liečbe osteoartrózy injekcie, ktoré sa pichajú priamo do postihnutého kĺbu.
Liečba kyselinou hyalurónovou sa využíva pri artróze 2. a 3. stupňa, keď liečba liekmi proti bolesti a zápalu neúčinkuje a pacienta trápia príznaky choroby. Na veku a pohlaví nezáleží a je vhodná aj u pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť artroplastiku. Navyše má tento spôsob liečby veľmi nízky výskyt nežiaducich účinkov a ak sa aj objavia, sú krátkodobé.
Prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej sa od seba líšia zotrvaním prípravku v kĺbe i rýchlosťou a dĺžkou účinku. Účinnejšie sú prípravky s vysokou molekulovou hmotnosťou, lebo sa pomalšie odbúravajú z kĺbu, majú lepšie vlastnosti proti deformácii a pôsobia dlhodobejšie. Čím vyššia molekulová hmotnosť, tým účinnejšia je podpora hojenia, ochrana tkaniva a zvýšenie hydratácie v kĺbe a výraznejšie zmiernenie bolesti a zápalu.
Synvisc a Synvisc-One – moderná liečba osteoartrózy kyselinou hyalurónovou
Vysokomolekulová kyselina hyalurónová v prípravkoch Synvisc a Synvisc-One od spoločnosti Sanofi zlepšuje pohyblivosť kĺbov a na zníženie bolesti účinkuje dlhšie ako kortikoidy. Spomaľuje progresiu artrózy a užívanie liekov proti bolesti znižuje až do 1 roka. Svojimi vlastnosťami napodobňuje kĺbovú tekutinu mladého, zdravého kĺbu, nahrádza ju a dopĺňa.
Synvisc
Synvisc-One
obsahuje 2 ml účinnej látky
obsahuje 6 ml účinnej látky
Na liečbu artrózy ramena, členku a bedrového kĺbu; v dávke 1 – 2 injekcie (liečba kolenného kĺbu by si vyžadovala až 3 injekcie)
Na liečbu artrózy kolena – jediná dávka prináša úľavu od bolesti kolena až na 1 rok
Obsahuje 16 mg kyseliny hyalurónovej
Obsahuje 48 mg kyseliny hyalurónovej
Benefity Synvisc-One
– znižuje bolesť, zlepšuje pohyblivosť kĺbu a chráni chrupku
– obsahuje 20% gélu, ktorý tlmí nárazy počas pohybu a maže kĺb, čím chráni chrupku pred poškodením
– vďaka vyššej dávke účinnej látky prináša už 1 injekcia úľavu od bolesti až na 1 rok – je to jediné viskosuplementum na trhu podávané v 1 injekcii s publikovanými údajmi úľavy od bolesti a zlepšenia funkčnosti kolena až na 12 mesiacov (52 týždňov)
– v závažných prípadoch odďaľuje nutnosť úplnej náhrady kolena až o 3,8 roka
– NOVINKA – od mája 2016 je dostupný v technicky vylepšenej modrej injekčnej striekačke, ktorá umožňuje komfortnejšiu, jednoduchšiu, príjemnejšiu a istejšiu aplikáciu
– účinnosť a bezpečnosť sa potvrdila v najrozsiahlejšom programe klinických štúdií zo všetkých prípravkov na viskosuplementáciu
– minimálny výskyt nežiaducich účinkov (a väčšina tých, ktoré sa objavia, súvisia s nesprávnou aplikáciou injekcie a sú krátkodobé)
Prípravky Synvisc a Synvisc-One sú na Slovensku legislatívne zaradené medzi zdravotnícke pomôcky. Čiastočne ich prepláca zdravotná poisťovňa.
Obyčajne sa podáva 1-2 injekcie HA s objemom 2 ml, no na liečbu kolena sú potrebné 3 dávky po 2 ml, čo znižovalo komfort pacienta a vystavovalo ho opakovaným návštevám lekára. To zmenil práve prípravok Synvisc-One, ktorý obsahuje celú dávku 6 ml v jedinej injekcii a v štúdiách preukázal, že je porovnateľne účinný, ako keď je dávka rozdelená. Synvisc-One je preto priamo indikovaný na liečbu artrózy kolena, kým na iné kĺby je určený prípravok Synvisc s obsahom 2 ml. Najlepší efekt sa objavuje 8 – 12 týždňov po podaní injekcie a môže pretrvávať až 12 mesiacov. Pokiaľ sa príznaky zhoršia, je možné dávku opakovať už po 6 mesiacoch.
Chirurgická liečba osteoartrózy
Medzi chirurgické možnosti liečby osteoartrózy patrí artroskopia, ošetrenie kĺbového povrchu, laváž, transplantácia chrupky, či kompletná náhrada kolenného, bedrového či ramenného kĺbu.
Prevencia osteoartrózy
Pred osteoatrózou sa dá preventívne chrániť a znížiť tak pravdepodobnosť jej vzniku. Prevencia zahŕňa najmä dodržiavanie týchto zásad:
– jesť zdravú a vyváženú stravu – mala by byť bohatá na vitamíny a minerály
– piť dostatok tekutín
– udržiavať optimálnu hmotnosť – nadváha a obezita zaťažujú kĺby
– udržiavať celkovú fyzickú kondíciu – ľudia so slabším svalstvom majú väčší nábeh na artrózu
– správne držanie tela – chráni kĺby
– nepreťažovať jednostranne kĺby a chrbticu – vhodné športy, ktoré nezaťažujú kĺby jednostranne, sú napríklad plávanie, bicyklovanie, strečing, joga…
– nezostávať dlho v jednej polohe (dlhé sedenie, státie) – aby nestuhli svaly a kĺby
– dopriať si relax – aj dlhodobý stres vedie k vzniku artrózy
– nosiť vhodnú obuv – vysoké opätky preťažujú kĺby, najmä kolená a chrupky sa rýchlejšie opotrebúvajú
– vyvarovať sa úrazom – úrazy a zlomeniny kĺbov vedú vo vyššom veku k vzniku artrózy
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
13. októbra 2016