Svitko po druhom mieste na Dakare: Neviem, či nesnívam

Štefan Svitko odštartoval pôsobenie na tohtoročnom Dakare odlišne ako po minulé roky.ROSARIO 17. januára (WebNoviny.sk) – Už pred vlaňajším 37. ročníkom Rely Dakar sníval o prvej trojke, napokon sa to pre slovenského motocyklistu Štefana Svitka stalo skutočnosťou v tohtoročnej edícii. Na púštnom dobrodružstve naprieč Južnou Amerikou obsadil 33-ročný Žaškovčan skvelé druhé miesto a opäť posunul slovenské výkonnostné maximum na týchto prestížnych motoristických pretekoch. Doterajším najlepším výsledkom Slováka bola štvrtá pozícia Ivana Jakeša z roku 2013.

Svitkovi sa historický výsledok pre slovenský motorizmus podarilo dosiahnuť na siedmy pokus, predtým najvyššie skončil dvakrát piaty v rokoch 2012 a 2015. Na Rely Dakar sa po prvý raz predstavil v roku 2010, vtedy mu patrila konečná 13. pozícia a vyhlásili ho za najlepšieho nováčika. Okrem toho dva razy nedokončil (2011, 2013) a raz bol deviaty (2014). Svitko ako súkromný jazdec celkovým druhým miestom v Južnej Amerike vyrovnal počin Pala Andersa Ullevalsetera z roku 2010.

„Cítim sa výborne. Neviem, či nesnívam, ale zrejme nie. Je to naozaj tak, som na pódiu. Mám veľkú radosť, že sa mi to konečne podarilo. Ani neviem, čo mám na to povedať. Celý Dakar som išiel vpredu, je to fajn smerom do budúcnosti. Na celkové prvenstvo zatiaľ nemyslím, užívam si teraz to, čo sme spolu dokázali. Nie je to len moja zásluha, vďaka patrí celému tímu, sponzorom, bez ktorých by sme tu dnes nestáli. Samozrejme pozdravujem moju rodinu, manželku a dcérku, na ktoré sa už veľmi teším. Chcem sa poďakovať aj fanúšikom, že mi držali palce, podporovali ma, a pomohli mi snívať tento sen. Dúfam, že na budúci rok to bude rovnaké alebo ešte ,“ povedal úspešný slovenský reprezentant v emotívnom rozhovore pre RTVS.

Odporúčame:

Štefan Svitko dosiahol na Rely Dakar nové historické maximum

Štefan Svitko odštartoval pôsobenie na tohtoročnom Dakare odlišne ako po minulé roky. Predtým začínal zväčša vlažnejšie, až neskôr sa dostával do tempa a na popredné pozície. Tento rok to bolo inak, od úvodu sa držal medzi najlepším, a napokon z toho bolo skvelé druhé miesto. Trojnásobný majster Európy v endure sa len raz ocitol mimo top 10, v najlepšej päťke etapy skončil v deviatich prípadoch, čerešničkou bolo prvé víťazstvo v 10. etape z Belénu do La Rioja v Argentíne.

Svitko sa stal len tretím Slovákom s víťazstvom v niektorej z etáp na Rely Dakar. Pred ním sa to podarilo Ivanovi Jakešovi v roku 2015 dokonca dvakrát a Jaroslavovi Katriňákovi ešte v Afrike v roku 1999. Na celkovej druhej pozícii figuroval jazdec Slovnaft Teamu od deviatej etapy a toto umiestnenie do záveru už nepustil, hoci na krk mu dýchalo viacero jazdcov. Po 3. etape bol chvíľku aj lídrom celého poradia, čo sa tiež ešte žiadnemu Slovákovi nepodarilo. Počas celého priebehu Rely Dakar 2016 nebol v celkovom poradí horšie ako piaty.

Z triumfu sa tešil po prvý raz Toby Price. Austrálčan jazdil za celkovým prvenstvom suverénne, od začiatku pretekov išiel za ním s veľkou istotou. Dokopy vyhral päť etáp, v ďalších troch sa zmestil do prvej trojky. Zaváhal len v tretej, keď skončil na 36. mieste. Dvadsaťosemročný rodák z Hillstonu v Južnom Walese sa na Rely Dakar predstavil po druhý raz, vlani skončil celkovo tretí, pričom vyhral jednu etapu. Price triumfoval pred Svitkom s obrovským náskokom takmer štyridsiatich minút.

„Neviem, čo povedať, ani čo si myslieť. Som v šoku, nikdy by mi nezišlo na um, že môžem vyhrať tieto preteky pri druhej účasti. Je to neuveriteľné pre moju rodinu, priateľov a fanúšikov doma v Austrálii. Byť prvým austrálskym víťazom Rely Dakar je jednoducho šialené. Už dokončiť túto rely považujem za triumf, vyhrať ju je niečo úžasné. Dúfam, že toto je len začiatok a v budúcnosti dosiahnem ďalšie víťazstvá,“ citovala Pricea oficiálna stránka Rely Dakar.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. januára 2016

Odporúčané články