Termín zavedenia obedov pre školákov zadarmo sa zmenil, Fico hovoril aj o finančnej podpore

394499_3j2a7766 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR zo strany Smer-SD predložia pozmeňujúci návrh k zákonu, ktorý sa týka obedov zadarmo.

Žiaci posledného ročníka materských škôl tak budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a základné školy od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Novinárov o tom informoval na tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Režijné náklady na prípravu jedla

„Ministerstvo práce poskytne mestám a obciam v oblasti zamestnávania finančnú podporu. Od ministerstva financií máme prisľúbené dva milióny eur pre oblasti, kde bude treba situáciu riešiť,“ dodal Fico.

Minister práce Ján Richter povedal, že zriaďovateľom, teda obciam a mestám, znížia režijné náklady na prípravu jedla. „Jedna oblasť je technická, tú bude realizovať rezort školstva. Druhá vec sú ľudské zdroje. Ministerstvo práce pripravuje projekt, v rámci ktorého sme vyčlenili 8,5 milióna eur a sme pripravení zapojiť do projektu až 1 000 uchádzačov o prácu, ako pomocnú silu do kuchyne. Počas dvanástich mesiacov by sme dotovali sumou 648,96 eura každého jedného zamestnanca, ktorý by sa zamestnal a sumou 62,52 eura zamestnávateľa na náklady, ktoré s takýmto zamestnancom súvisia,“ vysvetlil Richter.

Deti s diétami

Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Smer-SD vo svojom návrhu chce, aby sa táto suma preplácala rodičom. Podľa Fica Združenie miest a obcí Slovenska sľúbilo, že urobí všetko pre to, aby sa nestalo, že bude niekto od rodičov pýtať viac ako 1,20 eura.

Smer-SD podľa Tomáša vo svojom návrhu myslel aj na deti so špeciálnymi diétami. Keď lekár potvrdí, že žiak musí prijímať diétnu stravu, príspevok na obed bude dostávať v hotovosti priamo rodič, aby mu mohol zabezpečiť stravu.

Viac k témam: Ján Richter, obedy pre školákov, Robert Fico, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Termín zavedenia obedov pre školákov zadarmo sa zmenil, Fico hovoril aj o finančnej podpore © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články