Tisícky Srbov vyšli do ulíc Belehradu, aby upozornili na problémy so životným prostredím v ich krajine

460630_serbia_protest_70248 e34ebaaf11514af3b7e4114a2c728e66 676x464.jpg

11.4.2021 (Webnoviny.sk) – Tisíce Srbov v sobotu demonštrovalo v hlavnom meste za lepšiu ochranu životného prostredia. Pred budovou parlamentu v Belehrade sa stretli tisíce nespokojných občanov, pričom nie všetci z nich mali na tvári rúško. Kritici hlásia, že štát devastuje ich krajinu.

Upozornili na viacero problémov

Upozorňujú pritom na rekordnú úroveň znečistenia ovzdušia a viacero environmentálnych problémov, ako napríklad zlé narábanie s odpadom.

Rieky sú znečistené toxickým odpadom z tovární a mnohé mestá, vrátane Belehradu nemajú dostatočný kanalizačný systém.

Protestujúci si priniesli transparenty s nápismi ako „obmedzujte korupciu a zločin, nie lesy“, „voda je život“ alebo „zasaďte strom“. Narážali tým na výrub lesov a premenu zelených miest na betónové plochy.

Pripojili sa aj aktivisti z Bosny

Niekoľko hodín pred stretnutím ministerstvo životného prostredia vyhlásilo, že už hľadá dlhodobé riešenia problémov, ktoré sa týkajú aj znečistenia ovzdušia.

K protestujúcim sa pripojili aj aktivisti z Bosny, ktorí uviedli, že všetci v regióne zdieľajú rovnaké obavy.

Veľká časť znečistenia pochádza zo starých uhoľných elektrární. Aktivisti však obviňujú srbské úrady z toho, že zatvárajú oči pred znečistením spôsobeným projektami financovanými zo zahraničia.

Viac k témam: demonštrácia, protest, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisícky Srbov vyšli do ulíc Belehradu, aby upozornili na problémy so životným prostredím v ich krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2021

Odporúčané články