Turecko chce chrániť hranice so Sýriou robotickými systémami

Zbrane budú súčasťou tzv. chytrých veží vybavených termovíznymi zobrazovacími systémami, aby zabránili ilegálnemu prechodu hraníc.ISTANBUL 31. mája (WebNoviny.sk) – Turecko posilňuje bezpečnostné opatrenia na svojej hranici so Sýriou, na ktorú plánuje umiestniť automatizované zbrojné systémy, napísali dnes provládne noviny Yeni Safak.

Podľa agentúry DPA tieto zbrane budú súčasťou tzv. chytrých veží vybavených termovíznymi zobrazovacími systémami, aby zabránili ilegálnemu prechodu hraníc. Ak niekto vstúpi na územie do 300 metrov od hraníc, zaznie varovanie v troch jazykoch. Ak neuposlúchne, spustia sa zbrojné systémy, schopné strieľať na narušiteľa automaticky bez zásahu človeka, napísal denník. Ministerstvo obrany nereagovalo na otázku, či sa môže k správe vyjadriť, uviedla agentúra DPA.

Turecko bolo v minulosti ostro kritizované za priepustnosť svojej hranice so Sýriou, čo umožňovalo bojovníkom prejsť hranice a pridať sa k povstalcom v sýrskej občianskej vojne. Niektorí sa časom pridali k džihádistickej skupine Islamský štát.
Vlani začalo Turecko významne posilňovať bezpečnostnú ochranu hraníc, najmä v oblastiach hraničiacich s územím kontrolovaným sýrskymi Kurdmi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články