Turecko rozpustí prezidentskú stráž, oznámil premiér krajiny

Po prekazenom puči bolo v Turecku zatknutých už vyše 10.000 ľudí, vrátane množstva vojakov, policajtov a prokurátorov aj civilistov.Ankara 24. júla (WebNoviny.sk) – Turecko sa rozhodlo, že rozpustí prezidentskú stráž, ktorej takmer 300 členov zadržali po minulotýždňovom neúspešnom pokuse o štátny prevrat. Oznámil to v noci na nedeľu turecký premiér Binali Yildirim, ktorého s odvolaním sa na tamojšie médiá citovala spravodajská stanica BBC.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

„Už viac nebude prezidentská stráž, nie je pre ňu dôvod ani potreba,“ povedal Yildirim tureckej televíznej stanici A Haber. Prezidentská stráž v Turecku doposiaľ pozostávala z 2500 osôb, z ktorých po neúspešnom pokuse o prevrat zadržali prinajmenšom 283.

Po prekazenom puči bolo v Turecku zatknutých už vyše 10.000 ľudí, vrátane množstva vojakov, policajtov a prokurátorov aj civilistov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

V krajine momentálne platí výnimočný stav, ktorý prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a vláde dovoľuje presadzovať moc pomocou dekrétov. Erdogan v sobotu podpísal prvý takýto dokument, ktorým nariadil zatvorenie dovedna 2341 inštitúcií vrátane približne 1000 súkromných škôl, množstva charitatívnych či odborárskych zariadení aj lekárskych stredísk. Zároveň až na 30 dní predĺžil dobu, počas ktorej môže byť zadržiavaná osoba vo vyšetrovacej väzbe.

Odporúčame:

Erdogan robí čistky, zatvoriť chce viac ako 600 škôl

Pučisti obviňovali Erdogana zo spolupráce so separatistami

WikiLeaks zverejnila tisíce mailov tureckej vládnucej strany

Turecká vláda označuje za jedného z hlavných organizátorov neúspešného puču exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, o ktorého vydanie žiada Spojené štáty. Na severovýchode Turecka nedávno zadržali Gülenovho synovca Muhammeta Saita Gülena, ktorého budú vypočúvať v Ankare. Vo väzbe je aj ďalší blízky spojenec tohto duchovného, uvádza BBC.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2016

Odporúčané články