Turecko sa podľa Sulíka pred očami sveta mení na diktatúru

Premena Turecka na diktatúru bude podľa SaS znamenať aj zásadnú zmenu situácie z pohľadu utečeneckej krízy.ANKARA/BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) – Nie všetci kritici a odporcovia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sú pučisti, ale, žiaľ, režim sa k nim tak správa. Rozsah čistiek je ohromujúci. Uvádza sa v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS).

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

„Vidíme zásadný rozdiel v tom, ak je niekto nespokojný s vládou a dáva to najavo v rámci demokratických pravidiel alebo voči vláde pozdvihne zbraň a chce zmenu pomerov dosiahnuť násilím. V dnešnom Turecku sa tento rozdiel stráca a krajina sa pred očami demokratického sveta mení na diktatúru. Je pritom jasné, že Turecko, ako diktatúra, nemôže existovať v rámci NATO ani ako člen Rady Európy či ako kandidátska krajina na vstup do EÚ,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Premena Turecka na diktatúru bude podľa SaS znamenať aj zásadnú zmenu situácie z pohľadu utečeneckej krízy. Podľa strany Turecko už nebude bezpečnou krajinou pre Sýrčanov či Iračanov a tak sa znova zvýši nielen tlak na vonkajšie hranice EÚ, ale rovnako aj polarizácia EÚ v dôsledku ďalšej migračnej vlny. „Vyzývame vládu Slovenskej republiky ako predsedajúcu krajinu EÚ, aby tému Turecka zasadila do centra európskych diskusií. Je to otázka európskej bezpečnosti,“ apeluje Sulík.

Strana sa domnieva, keďže Slovensko ako postkomunistická krajina má spolu s ďalšími krajinami východnej Európy osobitnú skúsenosť s politickými čistkami a diktatúrou jednej strany, má teda aj dôvod navyše ohradiť sa voči porušovaniu ľudských práv. Sulík zároveň vyzval i Radu Európy, ktorej je Turecko členom, aby využila svoj vplyv a zasadila sa za jeho „návrat do lona demokracií“, kým je ešte čas.

„Potlačenie pokusu o násilný prevrat sa zvrhlo na čistky za účelom absolutizácie moci jedného človeka, jednej strany. Demokratický svet takéto spôsoby nesmie pardonovať, lebo sa nám to všetkým vypomstí v ešte väčšej destabilizácii Blízkeho a Stredného východu a v ďalšom návale utečencov,“ uzatvára Sulík.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júla 2016

Odporúčané články