Turecký pilot mal zostreliť ruský stroj z vlastnej vôle

Prezident Erdogan oznámil, že uvedeného príslušníka tureckej armády zatkli v súvislosti s neúspešným pokusom o prevrat z 15. júla.Moskva 26. júla (WebNoviny.sk) – Turecký letec, ktorý zostrelil vlani ruský stíhací bombardér v sýrsko-tureckom pohraničí, pristúpil k tomuto kroku z vlastnej vôle. Turecký vicepremiér Mehmet Šimšek to povedal v utorok novinárom v Moskve, ktorú navštívil po viac ako pol roka trvajúcej kríze vo vzťahoch medzi Ruskom a Tureckom v dôsledku tohto incidentu.

Podľa Šimšekovho vyjadrenia, ktoré prevzala agentúra DPA z ruskej tlačovej služby TASS, bolo rozhodnutie zostreliť ruské lietadlo „prijaté osobne týmto pilotom“. „Turecko nepociťuje žiadne nepriateľstvo voči Rusku a nikdy pociťovať nebude,“ dodal vicepremiér.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zaslal ešte v júni svojmu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi odkaz, v ktorom vyjadril ľútosť nad zostrelením lietadla z vlaňajšieho novembra, hoci Ankara predtým tvrdila, že jeho posádka narušila turecký vzdušný priestor pri hranici so Sýriou. Turecký premiér Binali Yildirim však odmietol požiadavku, aby Turecko vyplatilo odškodné rodine ruského pilota, ktorého po katapultáži zabili sýrski povstalci.

Erdogan navyše minulý týždeň oznámil, že uvedeného príslušníka tureckej armády zatkli v súvislosti s neúspešným pokusom o prevrat z 15. júla. Znamením postupnej normalizácie vzťahov medzi Ruskom a Tureckom je dnešné vyhlásenie Šimšeka, že Putin sa stretne 9. augusta s Erdoganom v ruskom Petrohrade.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. júla 2016

Odporúčané články