Tymošenkovej strana odchádza z ukrajinskej vládnej koalície

Tymošenková vyzvala poslancov ostatných koaličných strán, aby tiež opustili rady „tejto formálnej koalície“. Kyjev 17. februára (WebNoviny.sk) – Ukrajinská strana Vlasť dnes vystúpila z vládnej koalície. Rozhodnutie poslaneckého klubu na tlačovej konferencii v Kyjeve oznámila predsedníčka strany Julija Tymošenková, ktorá súčasne vyzvala na odchod z koalície aj ďalšie strany.

Agentúra AP pripomenula, že oznámenie o vystúpení strany Vlasť z vládnej koalície prišlo deň po tom, ako vláda premiéra Arsenija Jaceňuka ustála v parlamente hlasovanie o vyslovení nedôvery a napriek veľkej kritike a nespokojnosti poslancov i radových občanov jej ministri zostávajú vo funkciách.

Vystúpenie Vlasti z koalície označila Tymošenková v tejto situácii za „jediný správny krok“. Strana a jej poslanecký klub považujú podľa Tymošenkovej za neprípustné zostávať v tíme, ktorý „nemá ani najmenšiu šancu uskutočniť reformy a naštartovať celý náš život“.

Tymošenková vyzýva strany, aby ju nasledovali

Tymošenková vyzvala poslancov ostatných koaličných strán, aby tiež opustili rady „tejto formálnej koalície“. Vo vládnej koalícii bolo pôvodne päť politických strán: Blok Petra Porošenka, Svojpomoc, Vlasť, Radikálna strana a Ľudový front. Radikáli z nej vystúpili už dávnejšie, ako pripomenuli ukrajinské agentúry, aj po odchode 19 poslancov Vlasti majú zostávajúce tri strany koalície v parlamente väčšinu. Vládne strany zastupuje teraz v 450-člennom zákonodarnom zbore 243 poslancov.

Tymošenková tiež vyzvala obyvateľov svojej krajiny, aby sa neutiekali k radikálnym krokom a revolúciám, ale domáhali sa zmien v spoločnosti len ústavnou cestou. V rozhovore pre agentúru Ukrinform uviedla, že v ukrajinskej spoločnosti badať pomerne agresívne nálady. Upozornila, že ak by na Ukrajine, kde má teraz mnoho ľudí zbrane, vypukli „nekontrolovateľné povstania, my jednoducho môžeme prísť o štát“.

Vyzvala preto občanov, aby v „žiadnom prípade nedopustili žiadne revolučné či povstalecké pohyby, ktoré môžu viesť k strate našej štátnosti“. Tymošenková však v rozhovore súčasne upozornila na dôležitosť „reštartu politického procesu výlučne pokojným spôsobom“ v súlade s ústavou.

Minister Ždanov vo vláde ostáva

Minister pre mládež a šport Ihor Ždanov, ktorého do vlády delegovala Vlasť, však napriek rozhodnutiu straníckeho vedenia rozhodol naďalej vykonávať funkciu vo vláde. „Je to jeho osobné rozhodnutie a postoj,“ uviedol dnes na svojej stránke na sieti Facebook Ždanovov stranícky kolega, poslanec parlamentu Ihor Lucenko.

Nejasný je zatiaľ postoj strany Svojpomoc, ktorá však oznámila, že jej poslanci – má ich v parlamente 26 – sa dnes na protest proti utorkovému hlasovaniu o osude Jaceňukovej vlády nezúčastnia na rokovaní zákonodarného zboru. Celý rad poslancov, nielen strany Svojpomoc, okrem toho žiada zopakovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

Utorkovému hlasovaniu v parlamente predchádzala veľmi búrlivá rozprava, v ktorej boli poslanci veľmi kritickí. Ministrov obviňovali z rodinkárstva, korupcie a nedostatočného pokroku pri presadzovaní potrebných reforiem. Napriek tomu však pri hlasovaní návrh na vyslovenie nedôvery Jaceňukovmu kabinetu podporilo len 194 poslancov. Aby bol návrh schválený, muselo by ho podporiť 226 poslancov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. februára 2016

Odporúčané články