Učitelia opäť vyšli do ulíc, podporili ich stovky ľudí

Do Levíc prišli podporovatelia štrajku učiteľov z Bratislavy, Nitry, Šale, Banskej Bystrice, Krupiny, Žarnovice, Šiah a viacerých obcí v Nitrianskom kraji.BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov organizuje demonštrácie vo viacerých mestách na Slovensku. Po pondelkovej demonštrácii v Bratislave, kde sa zhromaždilo približne 1500 ľudí, protestovali učitelia v stredu v Leviciach. Na Námestie hrdinov prišli štrajk podporiť zhruba štyri stovky ľudí.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Ľudia zvonili zvončekmi a držali transparenty

Na pódiu rečnili zástupcovia rodičov, materských, základných, stredných aj umeleckých škôl a Iniciatívy slovenských učiteľov. Ľudia zvonili zvončekmi a držali transparenty s nápismi „Učitelia a sestry, to sú vládne resty“, „Aký učiteľ, taký žiak“, „Nerobte z nás utečencov“ či „Nie je nám to jedno.“

Štrajkujúcich učiteľov prišli do Levíc podporiť učitelia a rodičia z rôznych kútov Slovenska, niektorí prišli aj s deťmi. „Na svojich požiadavkách trváme, sme odhodlaní a vydržíme v štrajku aj naďalej. Nie je nám jedno, čo sa deje v školstve. Rozhodne to nie je len o peniazoch,“ povedala jedna z organizátorov podujatia Zdena Ginčaiová, ktorá je učiteľkou na Gymnáziu Andreja Vrábla v Leviciach.

Odporúčame:

Video: Veselý Španiel je späť, komentuje štrajk učiteľov

Fico: Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom

Štrajk učiteľov pokračuje, počty zatvorených škôl sa líšia

Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie

Obrazom: Transparenty aj trúbenie. Učitelia vyšli do ulíc

Podľa jej slov prišli učiteľov do Levíc podporiť z Bratislavy, Nitry, Šale, Banskej Bystrice, Krupiny, Žarnovice, Šiah a viacerých obcí v Nitrianskom kraji. „Bolo to živé, odhodlané, ľudia reagovali spontánne, desiati prišli sami na pódium rečniť. Robili sme to trochu inak ako v Bratislave, my sme otvorili fórum s tým, že kto chce, nech príde niečo povedať. S podujatím sme veľmi spokojní,“ zhodnotila Ginčaiová.

Ako povedal Štefan Šimonov z Iniciatívy nitrianskych učiteľov, v Nitrianskom kraji je aj dnes do štrajku učiteľov zapojených približne sto základných, stredných a materských škôl. „Počet zapojených pedagógov a odborných zamestnancov škôl zostáva nad 1 500, niektorí sa zo štrajku odhlásili a iní sa prihlásili. Plánujeme vydržať nielen celý tento týždeň, ale aj dlhšie,“ povedal Šimonov.

Nespokojným učiteľom a ich podporovateľom sa prihovoril aj zástupca učiteľských odborov, ktorý vyzval na podpis otvoreného listu predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavlovi Ondekovi, ktorý štrajk učiteľov nepodporuje. „Mnohí kolegovia z odborov sa pridávajú k štrajku,“ povedal Šimonov.

Pripravujú aj ďalšie demonštrácie

Vo štvrtok 28. januára budú protestné zhromaždenia aj v Košiciach o 15:00 na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne a o 11:00 na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. V piatok bude protestné zhromaždenie o 14:00 na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Iniciatíva slovenských učiteľov o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Iniciatíva organizuje okrem protestov aj viacero ďalších podujatí. V Bratislave budú vo štvrtok 28. januára učitelia čistiť okolie pred Úradom vlády SR na Námestí slobody. Na Mýtnej ulici sa učitelia zapájajú do varenia polievky pre ľudí bez domova. Základná umelecká škola Jozefa Kresánka organizuje na podporu štrajkujúcich učiteľov vo štvrtok koncert o 17:00 v Spoločenskom dome v Záhorskej Bystrici.

Učitelia pokračujú aj v akcii Učiteľská kvapka krvi, ktorá bude v piatok 29. januára o 7:00 v Národnej transfúznej službe Nitra. Akcie plánuje iniciatíva aj nasledujúci týždeň. V pondelok 1. februára chcú vo všetkých mestách vytvoriť reťaz z učiteľov, rodičov a ľudí, ktorí sú nespokojní so stavom školstva.

Podľa informácií z internetovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov bolo v stredu do štrajku zapojených na Slovensku zhruba 11 000 registrovaných učiteľov z 826 škôl. Učitelia chcú štrajkom dosiahnuť zvýšenie svojich platov od 1. januára 2016 o 140 eur a o ďalších 90 eur od 1. januára 2017. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na tento rok o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2016

Odporúčané články