Ukrajinský súd zamietol návrh prokuratúry a odmietol vziať exprezidenta Porošenka do väzby

477661_poland_ukraine_poroshenko_91739 8d3447f482744f80ba54977c00659379 676x451.jpg

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský súd v stredu zamietol návrh prokuratúry, aby uvalil väzbu na bývalého prezidenta Petra Porošenka dovtedy, kým sa začne vyšetrovanie a súdny proces vo veci jeho obvinenia z vlastizrady.

Súd exprezidentovi iba čiastočne obmedzil slobodu pohybu a zakázal mu opustiť metropolu Kyjev a priľahlý región bez povolenia zo strany orgánov činných v trestnom konaní.

Predaj uhlia a separatisti

Porošenkovi tiež uložil povinnosť odovzdať pas a na požiadanie sa dostaviť na výsluch.

Porošenko sa v pondelok s veľkou pompou vrátil na Ukrajinu, aby čelil obvineniam, ktoré označuje za politicky motivované. „Nebojíme sa, pravda je s nami,“ povedal v stredu davu priaznivcov.

Prokurátor obvinil Porošenka, ktorý vlastní cukrárenské impérium Rošen a je jedným z najbohatších ukrajinských podnikateľov, že sa zapojil do predaja veľkého množstva uhlia, ktoré v rokoch 2014 – 2015 pomohlo financovať Ruskom podporovaných separatistov na východe Ukrajiny.

Porošenkovi zmrazili majetok

Súd v Kyjeve mu už v rámci vyšetrovania jeho údajnej velezrady zmrazil majetok. Porošenko trvá na tom, že je nevinný.

Obviňuje jeho nástupcu Volodymyra Zelenského, že ho chce politicky zdiskreditovať, aby odviedol pozornosť od problémov, ktorým Ukrajina čelí, vrátane ekonomických problémov a rastúcich úmrtí na COVID-19. V prípade odsúdenia mu hrozí maximálne 15 rokov väzenia.

Viac k témam: Súd, Vlastizrada
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinský súd zamietol návrh prokuratúry a odmietol vziať exprezidenta Porošenka do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.

19. januára 2022

Odporúčané články