Americkí vedci porovnávali mamografické vyšetrenie s ultrasonografiou.BRATISLAVA 29. decembra (WebNoviny.sk) – Vyšetrenie ultrazvukom môže pomáhať odhaľovať rakovinu prsníka u žien s vysokou hustotou prsných tkanív. Tvrdia to americkí vedci, ktorí porovnali vyšetrenie ultrazvukom (ultrasonografiu) a mamografiu na 2809 ženách z USA, Kanady a Argentíny. Všetky účastníčky výskumu mali prsia s vysokou hustotou tkanív a čelili minimálne jednému rizikovému faktoru pre vznik rakoviny prsníka. Výsledky štúdie publikovali v magazíne The Journal of the National Cancer Institute.
Ženy podstúpili tri skríningové vyšetrenia počas troch rokov, pričom výskumníci z Magee-Womens Hospital v Pittsburghu zakaždým použili ultrazvuk i mamograf. Oba typy vyšetrení pritom dokázali odhaliť približne rovnaký počet prípadov rakoviny prsníka. Kým ultrazvukom odborníci diagnostikovali rakovinu u 129 žien, prostredníctvom mamografie to bolo u 127 žien. Každá z metód pritom lepšie odhalila inú formu rakoviny prsníka. S mamografiou vedci skôr objavili také typy rakoviny, ktoré sa prejavujú vznikom usadenín vápnika ako napríklad duktálny karcinóm in situ (DCIS). Ultrazvuk zasa lepšie odhaľoval invazívne druhy rakoviny a tiež druhy rakoviny bez prsných kalcifikácií.
Výskumný tím na čele s Wendie Berg však upozornil, že v prípade ultrazvuku zaznamenali aj viacero falošných nálezov. Počas prvého roka napríklad len deväť percent biopsií nariadených po pozitívnom náleze pri vyšetrení ultrazvukom prinieslo potvrdenie rakoviny. V prípade mamografie vedci ochorenie potvrdili v 29 percentách z celkového počtu nariadených biopsií. Podľa Berg by však pravidelné kontroly ultrazvukom priniesli nižší počet biopsií, pretože lekári by ju neobjednávali, ak by sa podozrivá oblasť nemenila. „Ak vieme, že to tam vždy bolo, tak je menšia pravdepodobnosť, že nariadime biopsiu,“ vysvetlila.
Odborníčka so svojím tímom však považuje ultrasonografiou za prijateľnú alternatívu pri diagnostike rakoviny prsníka, najmä v krajinách, kde nie je mamografia ľahko dostupná. „Existujú rôzne nenáročné ultrazvukové prístroje, ktoré dokážu vytvoriť snímky podobnej kvality ako prístroje, ktoré sme použili počas výskumu,“ uviedla.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
29. decembra 2015