Úrady presviedčali migrantov v tábore pri Calais, aby odišli

Skupiny aktivistov naklonených migrantom takisto robili obchôdzky okolo stanov v tábore a naliehali na jeho obyvateľov, aby ostali.Calais 26. februára (WebNoviny.sk) – Francúzski štátni zamestnanci dnes chodili od stanu k stanu v rozsiahlom tábore migrantov pri prístavnom meste Calais a presviedčali obyvateľov, aby odišli. Presvedčovacia akcia sa konala deň po tom, čo francúzsky súd rozhodol, že masové vypratávanie tábora úradmi sa môže uskutočniť. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Skupiny aktivistov naklonených migrantom takisto robili obchôdzky okolo stanov v tábore, nazývanom aj „džungľa“, a naliehali na obyvateľov, aby zostali, lebo inak „budú ich domovy zničené“.

Komplexné štvrtkové rozhodnutie súdu znamená, že zlikvidované môžu byť iba priestory, kde migranti spávajú – ale nesmie dôjsť k okamžitej demolácii spoločných priestorov slúžiacich ako modlitebne, škola či centrum pre ženy. Tento verdikt spôsobil zmätok a nejasnosti.

Úrady chceli dosiahnuť vydanie súdneho nariadenia, ktoré by im umožňovalo tábor zlikvidovať. Aktivisti naopak žiadali odklad vypratávania tábora.

V tábore pri Calais sú zhromaždené tisíce migrantov z najproblematickejších miest sveta, ktorí sa snažia trajektom alebo Eurotunelom pod Lamanšským prielivom prekĺznuť do Británie. Preplnenosť tábora však spôsobuje vo Francúzsku bezpečnostné napätie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2016

Odporúčané články