Úroveň bezpečnosti slovenských diaľnic výrazne stúpla

Podiel diaľničných úsekov s medzinárodne akceptovaným trojhviezdičkovým hodnotením bezpečnosti sa po vykonaní viacerých opatrení zvýšil na 77 percent v tomto roku.BRATISLAVA 17. júla (WebNoviny.sk) – Po realizácii bezpečnostných opatrení na diaľniciach D1, D2 a rýchlostnej ceste R1 v dĺžke 327 kilometrov sa výrazne zvýšil podiel úsekov s medzinárodne akceptovaným trojhviezdičkovým hodnotením. Po cestno-bezpečnostnej inšpekcii vykonanej začiatkom tohto roka získalo úroveň troch hviezdičiek 77 percent úsekov, pričom pri kontrole koncom roku 2013 ich bolo 27 percent.

„Úroveň bezpečnosti štvorprúdoviek, kde sa realizovali nové betónové a oceľové zvodidlá, akustické dopravné značenie, tlmiče nárazov, oplotenie či ďalšie bezpečnostné prvky, je porovnateľná s infraštruktúrou vo vyspelých európskych krajinách,“ informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS). Rozsah úsekov ohodnotených na nevyhovujúcej úrovni dvoch hviezdičiek sa za vyše dva roky znížil zo 66 na 23 percent.

NDS uskutočnila veľkú bezpečnostnú investíciu na D1 Trnava – Lúka, Ivachnová – Važec, Prešov – Budimír, D2 Bratislava – Kúty, R1 Trnava – Nitra a Žiar nad Hronom – Zvolen v rokoch 2014 a 2015. Sú to úseky vybudované v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Iba časť diaľnice s bezpečnostným štandardom na úrovni troch hviezdičiek má podľa diaľničiarov potenciál ochrániť posádku vozidla pri fatálnom zlyhaní vodiča pred následkami závažnej dopravnej nehody. Skúsenosti podľa NDS potvrdili, že účinné bezpečnostné opatrenia na cestách môžu znížiť počet závažných dopravných nehôd o 30 až 75 percent.

Cestno-bezpečnostnú inšpekciu na všetkých vynovených úsekoch obojsmerne v celej požadovanej dĺžke vykonalo vozidlo s certifikovanými inšpektormi. Ide o súčasť projektu Sensor, realizovaným medzinárodným nezávislým združením EuroRAP, spolufinancovaného z európskych peňazí.
NDS získala cenu za najlepší projekt v oblasti bezpečnosti cestnej infraštruktúry na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti cestnej infraštruktúry pre strednú a juhovýchodnú Európu v slovinskej Ľubľane.

„NDS je prvou lastovičkou v krajinách projektu Sensor, ktorá reálne implementovala odporúčané bezpečnostné opatrenia na diaľniciach. Ak bude NDS v nastolenom trende implementácie bezpečnostných opatrení pokračovať, nepochybne sa jej podarí dosiahnuť trojhviezdičkový štandard na celej sieti v krátkom čase,“ informovalo v štúdii združenie EuroRAP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2016

Odporúčané články