Útočník z nemeckého vlaku sa hlásil k Islamskému štátu

Útočník sekerou a nožom zranil štyroch ľudí z Hongkongu, z toho traja boli – podľa informácií Univerzitnej nemocnice vo Würzburgu – v ohrození života.Kábul/Berlín 19. júla (WebNoviny.sk) – Video, v ktorom útočník z nemeckého regionálneho vlaku, 17-ročný žiadateľ o azyl z Afganistanu hovorí, že je vojakom Islamského štátu (IS) a začína „svätú operáciu“, zverejnila v utorok tlačová agentúra Amak.

Tento propagandistický zdroj blízky IS už skôr informoval, že útočník bol „bojovníkom“ tejto teroristickej organizácie. Vyplýva to zo správy tlačovej agentúry DPA. Obeťami brutálneho útoku, ku ktorému došlo v pondelok večer vo vlakovej súprave na trase medzi Treuchlingenom a Würzburgom v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, sú podľa správ BBC štyria členovia hongkonskej rodiny.

Odporúčame:

Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal ‚Alláhu akbar‘

Mimo vlaku zranil ďalšiu ženu

Útočník sekerou a nožom zranil štyroch ľudí z Hongkongu, z toho traja boli – podľa utorňajších informácií Univerzitnej nemocnice vo Würzburgu – v ohrození života. Medzi zranenými je 62-ročný muž, jeho 58-ročná manželka, ich 27-ročná dcéra a jej 31-ročný priateľ. Spolu s nimi cestoval aj 17-ročný syn, ktorý zranenia neutrpel.

Páchateľ pri útoku zranil ešte aj ďalšiu ženu, ale už mimo vlaku, ktorý medzitým zastavil. Na úteku z miesta činu zastrelili afganského tínedžera príslušníci špeciálnej jednotky nemeckej polície. Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere netajil, že ho útok šokoval a odsúdil zločin ako „nezmyselný akt nevyberavého násilia“. Súčasne ubezpečil, že príslušné zložky urobia všetko, čo je v ich silách, aby podobným činom zabránili.

Ako v utorok informoval vrchný prokurátor z Würzburgu Erik Ohlenschlager, 17-ročný útočník nastúpil do vlaku s odhodlaním zabiť neznámych neveriacich, aby sa tak pomstil nemoslimom za utrpenie ľudí moslimskej viery, pričom rátal s vlastnou smrťou. Išlo o veriaceho moslima, ktorý však doteraz nebol trestne stíhaný. Iba v uplynulú sobotu sa dozvedel, že jeho priateľ prišiel v Afganistane o život.

Mladík pricestoval do Nemecka ako utečenec

Útočník podľa doterajších zistení pricestoval do Nemecka 30. júna 2015 ako neplnoletý utečenec. Po registrácii v Passau sa na nemeckom území zdržiaval legálne. Od minulého roka bol registrovaný ako žiadateľ o azyl. Od marca žil v utečeneckom centre v okrese Würzburg, ostatné dva mesiace strávil v pestúnskej rodine, ktorú opustil v pondelok o 20.00. Zároveň sa pripravoval na absolvovanie učilišťa.

Vyšetrovatelia našli v izbe páchateľa zástavu Islamského štátu – teroristickej organizácie pôsobiacej v Sýrii, Iraku a Líbyi – , ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za mnohé útoky proti civilistom v Európe i inde.

Podľa svedeckých výpovedí útočník pri svojom ataku kričal heslo v arabčine „Alláhu akbar“, čo znamená „Boh je najväčší. Tínedžer údajne zanechal list na rozlúčku adresovaný otcovi, o jeho obsahu však nie sú známe žiadne detaily, vyplýva z informácií bavorského krajinského ministra vnútra Joachim Herrmann.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2016

Odporúčané články