V Banskej Bystrici otvoria vianočné trhy, predstavia na nich aj tradície Horehronia

394454_bystrica 1 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Dovezením a postavením stromčeka na Námestí SNP ožívajú v utorok banskobystrické Vianoce. Vianočné trhy v Banskej Bystrici sa začnú vo štvrtok 29. novembra otvorením obľúbených stánkov s občerstvením, ktoré ponúknu až do 2. januára tradičné vianočné dobroty denne od 11:00 do 23:45.

Okrem tradičných podujatí spojených s rozsvietením vianočného stromčeka na Mikuláša, silvestrovským programom a ďalšími, čakajú na návštevníkov aj novinky. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, prvou bude zaujímavá expozícia na radnici a druhou reprodukcia kolied na námestí.

Obmedzenie množstva odpadu

Prevádzkovatelia stánkov s občerstvením sú od tohto ročníka povinní obmedziť, prípadne úplne vylúčiť používanie plastových tanierov, príborov či pohárov. „Ako náhradu odporúčame kompostovateľný riad alebo riad určený na opakované použite,“ doplnila hovorkyňa s tým, že mesto sa takto snaží obmedziť množstvo odpadu.

V rámci vianočných trhov pribudnú od 6. do 21. decembra aj stánky s vianočným sortimentom, ktoré budú otvorené od 9:00 do 20:00. V ponuke bude veľký výber keramiky, výrobkov z dreva, kože, kovu, šperkov, dekorácií či iných tematických predmetov.

Vo štvrtok 6. decembra od 17:00 sa tradične uskutoční aj obľúbené detské podujatie Mikuláš, ktoré ponúkne okrem rozprávky pre deti aj koncert Martina Haricha. Na záver podujatia rozsvietia vianočný stromček.

Vianočná izba

V priestoroch banskobystrickej radnice pribudne expozícia Vianočná izba, ktorá je zameraná na tradície. Záujemcovia si ju môžu prísť pozrieť od 18. decembra do 5. januára. „Chceme poukázať na to, ako najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku oslavovali naši predkovia. Tento rok sa zameriame na Horehronie a v budúcnosti budeme pokračovať inými regiónmi, aby sme ľuďom priblížili rôzne tradície,“ uviedla vedúca referátu Robotnícky dom Lýdia Baranová.

Vianočná izba ponúkne návštevníkom trojrozmerný pohľad na tradičnú sviatočnú večeru v horehronskej rodine. Súčasťou bude aj tabuľa so zvykmi či vianočný stromček bez novodobých ozdôb.

Druhou novinkou je lokálne ozvučenie námestia. „Vianoce majú v sebe neskutočné čaro a naše trhy ho ešte umocňujú. Vytvárajú v meste jedinečnú atmosféru a preto som rád, že sa nám podarilo opraviť reproduktory na stĺpoch a zdigitalizovať systém. Vďaka tomuto kroku sa nám podarí zabezpečiť jednotnú hudobnú produkciu. Po minulé roky v každom stánku hrala iná hudba, teraz sa námestím budú šíriť vianočné koledy,“ povedal primátor mesta Ján Nosko.

Deti v nemocnici

Banskobystrické Vianoce ožijú na Námestí SNP, v Robotníckom dome, v banskobystrických kostoloch, ale aj v domovoch dôchodcov a v Detskej fakultnej nemocnici. Na detskom onkologickom oddelení v Rooseweltovej nemocnici pacientom spríjemní dni divadelné predstavenie.

Vianočný program pripravilo mesto aj pre viaceré domovy sociálnych služieb v pôsobnosti mesta a mikulášsky program si vychutnajú aj deti z organizácie PONS. Nebudú chýbať tradičné ľudové zvykoslovia v podaní banskobystrických folklórnych súborov, piesne Franka Sinatru v podaní speváka Luda Kuruca či bábkové divadlo Nesiem vám novinu Teatra Neline. Atmosféru Vianoc ako každý rok priblíži aj živý betlehem z repertoáru Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova.

Vianočnú atmosféru doplní 17. decembra o 16:00 aj predaj Primátorského punču, v rámci ktorého si opäť prídu na svoje aj zberatelia, pre ktorých pripravili organizátori ďalšie tematické hrnčeky. Výťažok poputuje neziskovej organizácii Dom matky Terezy.

Počas osláv Silvestra vystúpi kapela Nocadeň a po polnočnom ohňostroji zahrá banskobystrická kapela Marlett. Pripravený je aj Novoročný ohňostroj, ktorý odštartuje pop muzikálové a pop operné trio Trjof a ženské husľové trio Xplosion.

Viac k témam: námestie SNP, vianočné trhy
Zdroj: Webnoviny.sk – V Banskej Bystrici otvoria vianočné trhy, predstavia na nich aj tradície Horehronia © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články