V Bruseli útočili bratia, letisko ostane zatvorené (online)

Doprava na všetkých linkách metra v Bruseli sa postupne vracia k obvyklému režimu, letisko Zaventem však ostane zatvorené. V bruselských školách sa v stredu učí ako obvykle. Ministerstvo školstva však v dôsledku utorkových útokov vydalo vestník, ktorým školy žiada prijať preventívne bezpečnostné opatrenia.BRUSEL 23. marca (WebNoviny.sk) – V Belgicku sa v stredu začal trojdňový štátny smútok za obete teroristických útokov v Bruseli a v krajine stále platí najvyšší stupeň pohotovosti pred teroristickými útokmi.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Explózie v utorok otriasli letiskom Zaventem a stanicou metra Maelbeek, ktorá sa nachádza v blízkosti inštitúcií Európskej únie v centre belgickej metropoly. Na znak solidarity sa v utorok večer niektoré dominanty Európy zafarbili do belgickej trikolóry, obete teroru si Belgičania uctia v stredu napoludnie minútou ticha.

Belgická polícia už identifikovala aj atentátnikov – na letisku útočili bratia Khalid a Brahim Bakraouiovci. Tretím mužom je zrejme Najim Laachraou, ktorý je na úteku.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Letisko ostane zatvorené

Letisko Zaventem zostane po utorkových útokoch zavreté na neurčito, informovala v stredu belgická televízia RTBF. Správa letiska podľa televízie požiadala nájomcov priestorov v areáli, aby znížili počet prítomných zamestnancov na nutné minimum. Podľa hovorkyne letiska Anke Fransenovej je tam v rôznych prevádzkach zamestnaných okolo 20 000 ľudí.

Podľa hovorkyne v odletovej hale, kde v utorok došlo k explóziám, pokračujú práce súvisiace s vyšetrovaním týchto samovražedných atentátov. „Ešte nemáme prístup do haly, aby sme mohli vyhodnotiť škody,“ vysvetlila. Hovorkyňa spresnila, že letisko je uzavreté a jeho obvyklá činnosť je výrazne zredukovaná. V utorok odtiaľ štartovalo len niekoľko civilných lietadiel, aj to prázdnych, a dokonca aj nákladné odleteli bez carga.

Učí sa aj v školách

Doprava na všetkých linkách metra v Bruseli sa postupne vracia k obvyklému režimu, uviedla RTBF. Na zatiaľ neobsluhovaných staniciach majú cestujúci k dispozícii náhradnú autobusovú dopravu. Podľa televízie v metre – najmä pri vchode do podzemných staníc – hliadkuje polícia, ktorá má právo vykonať osobnú kontrolu cestujúcich. S obmedzeniami funguje v Bruseli v stredu už aj autobusová doprava. Električky premávajú bez výpadkov. K normálu sa vrátila aj situácia v železničnej doprave, oznámila železničná spoločnosť SNCB.

V bruselských školách sa v stredu učí ako obvykle. Ministerstvo školstva však v dôsledku utorkových útokov vydalo vestník, ktorým školy žiada prijať preventívne bezpečnostné opatrenia. Žiadne dieťa napríklad nesmie opustiť školu bez sprievodu svojho rodiča, ktorého musí pedagogický dozor „vizuálne identifikovať“. Školy dostali nariadenie strážiť všetky vchody do budov a pokúsiť sa nájsť alebo vytvoriť útočiská, kam by sa žiaci a učitelia mohli v prípade incidentu bezpečne uchýliť.

Utorkové útoky v Bruseli si vyžiadali 31 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Prihlásila sa k nim extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

ONLINE REPORTÁŽ

>>> Belgický minister vnútra Jan Jambon v stredu oznámil v Bruseli už nevyhlásia ďalšie mimoriadne bezpečnostné opatrenia okrem už platných. „Myslím, že musíme zostať chladnokrvní a pokojní a kontrolovať situáciu,“ spresnil. Jambon v rozhovore pre televíziu RTBF vyhlásil, že útoky v Bruseli sa začali pripravovať zrejme dávno pred tým, ako polícia minulý týždeň v piatok dolapila Salaha Abdeslama, hľadaného v súvislosti s vlaňajšími atentátmi v Paríži.

V rozhovore minister vyhlásil, že po útokoch v Bruseli je presvedčený o nutnosti pokračovať v boji proti extrémizmu a teroristom, „ktorí útočia na základné hodnoty našej spoločnosti“. Súčasne vyjadril údiv nad závermi zahraničnej tlače, ktorá Brusel označila za slabé miesto boja s terorizmom v Európe. „Skutočne tomu nerozumiem,“ uviedol minister pre RTBF a poukázal napríklad na vlaňajšiu protiteroristickú operáciu vo Verviers či na nedávne chytenie Salaha Abdeslama. „Všetci ho hľadali, my sme ho chytili. Odsúdili sme teroristov, boli sme prví v Európe,“ upozornil.

Pripomenul, že v Belgicku momentálne platí najvyšší stupeň pohotovosti pred teroristickými útokmi. „Robíme, čo treba. Vždy hovorím, že stopercentnú záruku na bezpečnosť nemôže dať nikto, ale my pokračujeme v boji“.

>>> Tretím mužom, ktorý je podozrivý zo spáchania atentátov v Bruseli, je zrejme Najim Laachraoui. Ide o muža, ktorý je po explóziách na letisku Zaventem na úteku a polícia po ňom pátra.

>>> Identifikovali páchateľov útokov na bruselskom letisku, samovražední atentátnici boli bratia.

>>> Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil zvýšený stupeň teroristického ohrozenia

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. marca 2016

Odporúčané články