V kauze Mýtnik prišiel svedčiť Andrej Holák, vypovedať však odmietol

510974_gettyimages 1406402259 scaled e1693919410212 676x464.jpg

6.2.2024 (SITA.sk) – Korupčná kauza Mýtnik v utorok pokračuje ďalším pojednávacím dňom na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Po pondelkovom vypočúvaní vyšetrovateľky tejto kauzy Moniky Barčákovej sa dnes na lavicu svedkov posadil bývalý podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a súčasný generálny tajomník služobného úradu Ministerstva spravodlivosti SR Andrej Holák, ktorý však odmietol vypovedať.

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikatelia Jozef Brhel a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda.

Odôvodnenie odmietnutia výpovede

Holák, ktorý ako svedok prišiel na návrh obhajoby, odmietnutie výpovede odôvodnil tým, že on sám bol od júna do októbra 2021 obvinený v kauze Mýtnik, pričom od začiatku tvrdil, že obvinenie bolo vyfabulované a hlavne nezákonné. Jeho obvinenie ako nezákonné zrušil po štyroch mesiacoch prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.

„Na základe tohto obvinenia som bol zadržaný a obmedzený na slobode. Bol som zároveň mediálne pertraktovaný, a týmto obvinením bolo zasiahnuté do mojich osobnostných práv. Utrpel som na svojej cti a dobrej povesti, ako aj na spoločenskom uplatnení,“ dodal k dôvodom odmietnutiu vypovedať.

„Je mi ľúto, že svedok odmietol vypovedať, lebo mohol niektoré veci objasniť, ale ľudsky ho chápem,“ povedal advokát Michal Mandzák. Predseda senátu uviedol, že súd čas využije na vykonávanie ďalších dôkazov.

Kauzy v objekte v Lamači v Bratislave

Vyšetrovateľka počas vypočutia v pondelok okrem iného hovorila aj o vypočúvaní spolupracujúcich obvinených z rôznych káuz v objekte v Lamači v Bratislave, ktorý má patriť ministerstvu vnútra.

„Ide o objekt v Lamači, kde som robila len procesné úkony. Pripúšťam, že aj so Suchobom som tu robila nejaké procesné úkony, ale kedy, už neviem. Išlo o procesné úkony v iných trestných veciach, kde boli obhajcovia Suchobu a iní obhajcovia tam nemali prečo byť,“ uviedla Barčáková, ktorá si na mnohé okolnosti už nevedela spomenúť.

Zjavne nezákonné vyšetrovanie

Mandzák vníma celé vyšetrovanie ako zjavne nezákonné, čo podľa neho potvrdila aj výpoveď samotnej vyšetrovateľky Barčákovej.

„Zjavnou nezákonnosťou je to, že výsluchy spolupracujúcich obvinených sa neviedli v úradných priestoroch polície, ale v nejakých objektoch ministerstva vnútra, kde sa chodilo nejakým konšpiračným spôsobom,“ popísal obhajca s tým, že toto považuje za absolútne nepredstaviteľné.

Prokuratúra obžalovaných viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári 2022 je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS a jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa B. staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Jozef B. st, že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“. Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová a súdni znalci z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorých znalecké posudky sa značne odlišujú.

Viac k témam: Kauza Mýtnik, Súdy, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk – V kauze Mýtnik prišiel svedčiť Andrej Holák, vypovedať však odmietol © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2024

Odporúčané články