V Liptovskom Mikuláši odsúdili mestského poslanca Drahovzala, ktorý šoféroval s 1,4 promile

394827_sud a alkohol 676x410.jpg

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 29. novembra (WebNoviny.sk) – Mestského poslanca v Liptovskom Mikuláši Oldřicha Drahovzala uznal miestny okresný súd za vinného z trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky a uložil mu trest 900 eur.

Súd pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva mesiace. Potvrdila to pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Lenka Belavá.

Zánik poslaneckého mandátu

Súd súčasne Drahovzalovi uložil aj trest 14-mesačného zákazu viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu. Prokurátor i obvinený sa vzdali práva na podanie odporu, trestný rozkaz je tak právoplatný. Drahovzal v sobotu 24. novembra po polnoci viedol vozidlo s 1,4 promile alkoholu v krvi.

Podľa rezortu vnútra mu odsúdením zaniká poslanecký mandát z roku 2014 ako aj mandát získaný v tohtoročných komunálnych voľbách, aj keď ešte nezložil sľub poslanca.

Rozhodnutie súdu pred zložením sľubu

Poslanec obecného zastupiteľstva získava mandát poslanca vo voľbách, pričom svojej funkcie sa ujíma zložením sľubu. Podľa zákona o obecnom zriadení mandát poslanca zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený,“ dodala Petra Friese z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Podľa rezortu preto v prípade poslanca, ktorý bol opätovne zvolený do obecného zastupiteľstva právoplatnosťou rozhodnutia súdu v čase po voľbách, no pred zložením sľubu poslanca, zaniká každý mandát, aj starý mandát získaný vo voľbách v roku 2014 i nový mandát získaný vo voľbách v roku 2018.

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, mestskí poslanci, Oldřich Drahovzal, Výsledky komunálne voľby 2018 primátori a starostovia
Zdroj: Webnoviny.sk – V Liptovskom Mikuláši odsúdili mestského poslanca Drahovzala, ktorý šoféroval s 1,4 promile © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články