V Poprade chystajú adventné mestečko, jeho súčasťou budú koncerty aj ohňostroj

394469_betlehem 1 676x448.jpg

POPRAD 27. novembra (WebNoviny.sk) – Vianoce v Poprade budú už tradične v znamení bohatého kultúrneho programu podujatí festivalu Popradské Vianoce 2018.

Na viac ako päťdesiatich podujatiach sa predstavia účinkujúci z celého Slovenska i zahraničia. Program sa začne v nedeľu 2. decembra o 18:00 hodine zapálením prvej sviečky na adventnom venci na Námestí sv. Egídia a otvorením Adventného mestečka.

Ľudové skladby v netradičných úpravách

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Mesta Poprad Marián Galajda, slávnosť, ktorej súčasťou bude požehnanie adventného venca, spestrí Dychová hudba Tatramat Matejovce. Hudobníci sa následne presunú na vežu Kostola sv. Egídia – po vežovom koncerte sa rozsvieti aj prvé adventné svetlo na tejto popradskej dominante.

V ten istý deň sa na Námestí sv. Egídia v Kostole sv. Trojice uskutoční poeticko-hudobný program popradských umelcov Biela uspávanka, v ktorom okrem skladieb slovenských a svetových autorov zaznejú aj ľudové skladby v netradičných úpravách. Koncert doplní poetické slovo s textami z diela „Prorok„, ktoré umocnia atmosféru adventného obdobia.

Ďalšou dôležitou udalosťou Popradských Vianoc bude príchod Mikuláša. Ten najprv 2. decembra ako putujúci Mikuláš zavíta do jednotlivých častí mesta, aby sa následne – 5. decembra o 17. hodine stretol so všetkými popradskými deťmi na Námestí sv. Egídia a spoločne rozsvietili vianočnú výzdobu mesta Poprad.

Deti sa môžu tešiť aj na fotoateliéry, pyromuzikálny ohňostroj a sladké mikulášske darčeky. To všetko spolu s výnimočnou vianočnou výzdobou vytvorí jedinečnú atmosféru jednej z najkrajších vianočných udalostí v krajine.

Živý betlehem

Program Vianoc bude pokračovať aj nasledujúci deň – Mikulášskym koncertom v Kostole sv. Egídia, ktorý sa uskutoční 6. decembra a spojí na jednom mieste vystúpenia organistu Pawla Pasternaka s husľovým orchestrom Terezy Novotnej a jej detí a Zulfizar Zázrivej.

Vymeniť svoju hračku s kamarátom alebo darovať hračku pod vianočný stromček môžu deti s rodičmi v Dome kultúry na Malej detskej burze hračiek a rozprávkových kníh, ktorá sa uskutoční 23. decembra o 11. hodine.

Popradské Vianoce budú už tradične aj na ľade. Bez ohľadu na počasie a prevádzku otvorených ľadových plôch budú mať Popradčania možnosť 25. a 31. decembra vždy od 15:00 do 17:00 korčuľovať na Zimnom štadióne mesta Poprad.

Veľkú tradíciu má v Poprade aj živý betlehem, ktorý Popradské Vianoce spestrí 25. decembra o 18:00. Herci z divadla v Spišskej Novej Vsi svojím biblickým príbehom so živými zvieratkami potešia v čase Vianoc malých aj veľkých divákov.

Opustené psíky

Počas Vianoc v Poprade nezabúdajú ani na opustené psíky. V utorok 27. decembra sa v Mestskom útulku pre túlavé a opustené psy uskutoční podujatie Vianoce a opustené psíky, počas ktorého môžu ľudia s dobrým srdcom prísť vyvenčiť psíkov a priniesť im darčeky pod vianočný stromček.

Špeciálny program pripravila na čas Vianoc aj Tatranská galéria, Podtatranské múzeum či Kino Tatran. Kompletný program festivalu Popradské Vianoce dostanú Popradčania už v najbližších dňoch do svojich schránok a nájdu ho aj na webovom sídle mesta Poprad.

Viac k témam: betlehem, vianočné trhy
Zdroj: Webnoviny.sk – V Poprade chystajú adventné mestečko, jeho súčasťou budú koncerty aj ohňostroj © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články