V Turecko zadržali synovca údajného strojcu pokusu o prevrat

Neúspešný pokus o štátny prevrat v Turecku si vyžiadal viac ako 200 mŕtvych a 1400 zranených.ISTANBUL 23. júla (WebNoviny.sk) – Turecké orgány zadržali synovca moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, ktorého turecká vláda považuje za jedného z hlavných organizátorov neúspešného pokusu o vojenský prevrat z minulého týždňa. Oznámili to dnes turecké štátne médiá.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Podľa tureckej televízie TRT, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA, Gülenovho synovca zobrali do väzby v meste Erzurum vo východnom Turecku, odkiaľ pochádza jeho rodina. Bude prevezený do metropoly Ankara.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Muhammet Sait Gülen je podľa všetkého prvým príbuzným duchovného Gülena zadržaným v tvrdej reakcii tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na rebéliu. Po prekazenom puči zatkli v Turecku už vyše 10.000 ľudí vrátane policajtov, a prokurátorov. Došlo tiež k suspendovaniu viac ako 37.500 štátnych zamestnancov a policajtov.

Neúspešný pokus o prevrat v noci z 15. na 16. júla si vyžiadal viac ako 200 mŕtvych a 1400 zranených. Duchovný Gülen akúkoľvek spojitosť s piatkovým pučom odmieta. Turecko požiadalo USA o jeho vydanie. Turecký prezident sa s výzvou obrátil priamo na amerického prezidenta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júla 2016

Odporúčané články