Vatikán uviedol do platnosti dohodu so štátom Palestína

Podľa zverejneného vyhlásenia si Vatikán a palestínske vedenie „dali vzájomne na vedomie, že boli splnené procedurálne požiadavky“ pre vstup uzavretej dohody do platnosti.

Miláno 3. januára (WebNoviny.sk) – Vatikán uviedol do platnosti svoju prvú dohodu so štátom Palestína, ktorá bola podpísaná v júni 2015 a predstavuje faktické uznanie palestínskej štátnosti. Svätá stolica oznámila tento krok v sobotu ako súčasť podpory mierového riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, informuje agentúra Reuters.

Podľa zverejneného vyhlásenia si Vatikán a palestínske vedenie „dali vzájomne na vedomie, že boli splnené procedurálne požiadavky“ pre vstup uzavretej dohody do platnosti. Obsiahnuté ustanovenia sa týkajú „zásadných stránok života a činnosti cirkvi v Palestíne“ a zároveň „potvrdzujú podporu vyrokovanému a mierovému riešeniu konfliktu v tomto regióne“.
Valné zhromaždenie OSN v roku 2012 prijalo rezolúciu, ktorou povýšilo štatút Palestíny v tejto organizácii na tzv. nečlenský pozorovateľský štát. Tento krok vtedy privítal okrem iných aj Vatikán, ktorý má v OSN totožné postavenie.

Uznanie Palestíny ako štátu zo strany Švédska v októbri 2014 vyvolalo napätie vo vzťahoch tejto škandinávskej krajiny s Izraelom, ktorý vyjadril nevôľu aj v súvislosti s postupom Vatikánu. Uzavretie predmetnej dohody pritom označil za unáhlený krok, ktorý by mohol poškodiť vyhliadky na pokrok v izraelsko-palestínskom mierovom procese a ovplyvniť diplomatické vzťahy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2016

Odporúčané články