Väznica pri Mósule ukrývala masový hrob so stovkami tiel

MÓSUL 11. marca (WebNoviny.sk) – Masový hrob obsahujúci približne 500 tiel objavili provládne šiitské milície vo väznici Baduš ležiacej severozápadne od irackého mesta Mósul. Iracké sily prevzali kontrolu nad väznicou od džihádistov z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) iba v priebehu uplynulého týždňa.

Odporúčame:
USA vyslali do Sýrie stovky vojakov, pomôžu dobyť baštu Islamského štátu

Islamisti sa zmocnili tohto zariadenia a priľahlej rovnomennej dediny v júni 2014. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že sunnitskí džihádisti tu v tom čase zavraždili vyše 600 šiitských väzňov. Podľa HRW to spĺňa skutkovú podstatu vojnového zločinu a zločinu proti ľudskosti.

Východnú časť Mósulu iracké ozbrojené sily v januári vyhlásili za úplne oslobodenú. Väčšina západného Mósulu je ešte stále ovládaná islamistami, a to napriek tomu, že irackým jednotkám sa v priebehu posledných dvoch týždňov podarilo vybojovať na juhozápadnom okraji mesta niekoľko územných ziskov.

Islamský štát – Dáiš – medzičasom prišiel o väčšinu miest, ktoré obsadil v rokoch 2014-15. Z mesta Mósul vyhlásili džihádisti „kalifát“, ktorý zasahoval aj na územie Sýrie.

Viac k témam: Irak, Islamský štát
Zdroj: Webnoviny.sk – Väznica pri Mósule ukrývala masový hrob so stovkami tiel © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2017

Odporúčané články