Vedci tvrdia, že objavili Achillovu pätu rakoviny

Nové zistenia môžu podľa výskumníkov viesť k novým personalizovaným spôsobom liečby tohto ochorenia. BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že objavil Achillovu pätu rakoviny. V štúdii, ktorú publikovali v magazíne Science, uviedli, že s pomocou nového objavu dokážu nasmerovať imunitný systém človeka na malígne nádory, a tým ich zničiť. Nové zistenia podľa nich môžu viesť k novým spôsobom liečby rakoviny.

Dva možné spôsoby, ako liečiť budúcich pacientov s rakovinou

Vedci sa snažili nasmerovať imunitný systém k zahubeniu tumorov už dávno, no snaha o vyvinutie vakcíny proti rakovine napokon skončila neúspechom.

Príčinou je skutočnosť, že nádor netvoria identické bunky, ale je zhlukom rôzne zmutovaných buniek. Tumor tak na rôznych miestach môže vyzerať inak a môže sa odlišne i správať. To pre vakcíny proti rakovine predstavuje problém, pretože nemusia pôsobiť na všetky zmutované bunky.

Medzinárodný tím výskumníkov však zistil, že aj komplexné nádorové bunky, bez ohľadu na mutáciu či rozšírenie v tele, nesú známky svojho pôvodu. Tieto znaky majúce podobu povrchových proteínov si navyše dokážu všimnúť určité bunky imunitného systému človeka. Ich počet je však malý na to, aby zničili celý tumor. Vedci preto navrhli dva možné spôsoby, ako liečiť budúcich pacientov s rakovinou.

Vedci musia ešte navrhnuté metódy otestovať na ľuďoch

Prvá metóda spočíva v nájdení spoločného znaku všetkých rakovinových buniek a následne v objavení imunitných buniek, ktoré tieto znaky dokážu rozpoznať. Ich rozmnožením v laboratóriu by vedci dokázali zabezpečiť dostatočný útok voči rakovine, aj keď sa rozšírila do celého tela.

Pri druhej stratégii by samotné spoločné proteíny použili na výrobu vakcíny. „Je to vzrušujúce. Teraz môžeme uprednostniť a zamerať sa na proteíny nádorov, ktoré sú v každej bunke. Je to Achillova päta týchto vysoko komplexných nádorov,“ priblížil výsledky Charles Swanton z londýnskej University College. „Je to skutočne fantastické a vynáša personalizovanú medicínu na najvyššiu úroveň, keď každý pacient bude mať jedinečnú na mieru šitú liečbu,“ doplnil.

Vedci musia ešte navrhnuté metódy otestovať na ľuďoch. Podľa Swantona by sa prvé testovanie u pacientov s rakovinou pľúc mohlo začať do dvoch či troch rokov. Aj keby výskum potvrdil efektívnosť metód, vedci už teraz upozorňujú, že táto forma liečby nebude lacná.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a www.theguardian.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2016

Odporúčané články