Velez-Zuzulová a Vlhová siahajú v Jasnej na pódium

Američanka Mikaela Shiffrinová je s veľkým náskokom na čele v 1. kole slalomu v Jasnej.

JASNÁ 6. marca (WebNoviny.sk) – Po nekompletnom prvom kole slalomu Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej v Nízkych Tatrách je na čele Američanka Mikaela Shiffrinová.

Pohľad na priebežnú výsledkovú listinu však teší aj slovenských fanúšikov.

Obrazom: Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní Jasná

Druhá priečka patrí s odstupom 1,67 s Veronike Velez-Zuzulovej a tretia je Petra Vlhová spoločne so Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Obe zaostali za americkou suverénkou o 1,88. Všetkým ďalším súperkám nadelila Shiffrinová minimálne dve sekundy vrátane Češky Šárky Strachovej (+2,26). Prekvapením je až trináste miesto líderky hodnotenia slalomu Fridy Hansdotterovej. Švédka zaostala za Shiffrinovou o priepastných 3,10 s.

Počasie pod Chopkom sa v nedeľu opäť zahralo s pretekárkami, tentoraz však iným spôsobom ako v sobotu, keď sa obrovský slalom nemohol uskutočniť pre silný vietor. Husté sneženie sprevádzalo dianie v 1. kole, ktoré svojou dĺžkou narobilo viacerým slalomárkam veľké problémy. Skúsená Velez-Zuzulová výborne odštartovala, na prvom medzičase bola najrýchlejšia, na druhom už zaostávala za Shiffrinovou, ale prijateľným rozdielom 26 stotín. V cieli napokon rozdiel narástol na 1,67. Aj tak to bolo v podaní 31-ročnej Slovenky výborné 2. miesto.

Mohlo to byť aj lepšie. V spodnej časti trate som stratila veľa času. Je to veľmi ťažký slalom najmä vďaka jeho dĺžke, ale na to sme boli vopred pripravené. Čo sa týka počasia, čakali sme to najhoršie, no napokon to až také zlé nie je. Čaká ma ešte druhé kolo, ale nemyslím na to, aby som útočila ešte vyššie. Myslím len na koncentráciu na svoju jazdu,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová. Jej mladšia krajanka Petra Vlhová nastúpila na domácej trati pred približne 10 000 divákmi s číslom 14 na hrudi, keďže po Crans Montane vypadla z elitnej slalomovej sedmičky podľa nasadzovanie na preteky. Hnaná revúcim davom predviedla razantnú jazdu miestami na hrane rizika a jej výsledný čas bol len o 21 stotín sekundy horší ako v prípade Velez-Zuzulovej. Znamenal skvelé 3. miesto. „Peťa podala veľmi dobrý výkon. Išla to, na čom sme sa dohodli. Som rád, že zvládla najmä náročnú spodnú časť trate. Pred druhým kolom to vyzerá nádejne,“ skonštatoval Vlhovej tréner Ivan Iľanovský.

Odporúčame:

Obrovský slalom v Jasnej preložili pre silný vietor

Shiffrinová má z počasia v Jasnej srandu, Vlhová si zvyká

Svetový pohár v Jasnej slávnostne otvorili v jaskyni

Mohlo to byť aj lepšie. V spodnej časti trate som stratila veľa času. Je to veľmi ťažký slalom najmä vďaka jeho dĺžke, ale na to sme boli vopred pripravené. Čo sa týka počasia, čakali sme to najhoršie, no napokon to až také zlé nie je. Čaká ma ešte druhé kolo, ale nemyslím na to, aby som útočila ešte vyššie. Myslím len na koncentráciu na svoju jazdu,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová. Jej o 11 rokov mladšia krajanka, Liptáčka Petra Vlhová nastúpila na domácej trati pred približne 10 000 divákmi s číslom 14 na hrudi, keďže po Crans Montane vypadla z elitnej slalomovej sedmičky podľa nasadzovanie na preteky. Hnaná revúcim davom predviedla razantnú jazdu miestami na hrane rizika a jej výsledný čas bol len o 21 stotín sekundy horší ako v prípade Velez-Zuzulovej. Znamenal skvelé 3. miesto. „Zatiaľ je to oukej, uvidíme pred druhým kolom. Snažila som sa nevnímať, že sú náročné podmienky a sústrediť sa len na seba a svoju jazdu. Trať bola dobrá, držala,“ povedala Petra Vlhová po 1. kole. „Peťa podala veľmi dobrý výkon. Išla to, na čom sme sa dohodli. Som rád, že zvládla najmä náročnú spodnú časť trate. Pred druhým kolom to vyzerá nádejne,“ skonštatoval Vlhovej tréner Ivan Iľanovský.

Na štarte prvého kolo stálo 60 slalomárok, ale v cieli klasifikovali iba štyridsať z nich. S číslom 56 sa predstavila aj tretia Slovenka Barbara Kantorová, skončila však medzi tými, pri ktorých mene svietilo – nedokončila. O šťastí môže hovoriť Slovenka s českým občianstvom Martina Dubovská, ktorá reprezentuje Českú republiku. Rodáčka z Třinca, ktorá býva v neďalekom Liptovskom Mikuláši, skončila na poslednom postupovom – tridsiatom mieste a o 13.30 h bude otvárať druhé kolo.

Nedeľňajším slalomom sa Jasná vrátila na mapu Svetového pohára v alpskom lyžovaní po dlhých 32 rokoch. V sobotu neuskutočnené preteky SP v obrovskom slalome by sa mali uskutočniť v pondelok 7. marca.

Svetový pohár alpských lyžiarok – Jasná – výsledky – nedeľa – priebežne:

Slalom žien v 1. kole: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 58,04 s, 2. Veronika Velez-Zuzulová +1,67, 3. Petra Vlhová (obe SR) a Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,88, 5. Nina
Lösethová (Nór.) +2,02, 6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,06, 7. Nastasia Noensová (Fr.) +2,14, 8. Šárka Strachová (ČR) +2,26,…13. Frida Hansdotterová (Švéd.) +3,10.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2016

Odporúčané články