Velez-Zuzulová si v Jasnej splní sen, Vlhová žiada pokoj

Petra Vlhová o fanúšikoch: "Nech mi pred pretekmi dožičia pokoj na prípravu a po nich si so mnou môžu robiť čo chcú."

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 3. marca (WebNoviny.sk) – Dva dni pred začiatkom Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien v Jasnej najlepšie dve Slovenky vravia, že držia formu a urobia všetko pre dobrý výsledok. Nedeľňajší slalom v Jasnej je predposledným podujatím súťažného ročníka v najtočivejšej ženskej disciplíne, ale pre Veroniku Velez-Zuzulovú a Petru Vlhovú bude mať nádych vrcholu sezóny pred domácimi fanúšikmi. „Snažím sa ísť stále naplno a podať vždy čo najlepší výkon. Usilujem sa udržiavať si formu od začiatku zimy, nejazdím rýchlejšie ani pomalšie, verím v dobrý výsledok,“ povedala Velez-Zuzulová. „Snažím sa byť vo forme a pracovať na sebe celú sezónu. Pred dvoma rokmi som sa v Jasnej stala juniorskou majsterkou sveta, trať mi vtedy sadla. Dúfam, že mi sadne aj teraz,“ uviedla Petra Vlhová.

Zatiaľ čo 20-ročná Vlhová bude súťažiť prakticky na domácom kopci, keďže je liptovská rodáčka, pre 31-ročnú Velez-Zuzulovú je Svetový pohár na Slovensku splnením dlhoročného sna. Som veľmi rada, že sú tu naši fanúšikovia a že ich bude veľa. Je to pozitívne a ženie ma to dopredu. Čo sa týka dní pred pretekmi, bola som aj v Bratislave za rodinou. Okrem kondičného tréningu som si užila najmä prítomnosť synovca Timka. Som veľmi spokojná s prípravou,“ doplnila Velez-Zuzulová. Vlhová sa priznala, že každý, kto ju stretáva, sa ju pýta na dve veci: či nemá nejaký voľný lístok a či zvíťazí? „Vždy sa mi doma trénuje dobre. Teší ma, keď ma niekto pozdraví a gratuluje mi. Som veľmi rada, že som mohla trénovať v Jasnej. Na druhej strane, fanúšikom vravím, aby mi pred pretekmi dožičili pokoj na prípravu a po nich si môžu so mnou robiť čo chcú,“ poznamenala v dobrej nálade Vlhová ešte počas tréningu pred týždňom.

Na organizátorov v Jasnej sa sypú zo všetkých strán chvály, že výborne pripravili kopec pre Svetový pohár. Aj pri najlepšie odvedenej práci sa však finálny výsledok nemusí podariť, pokiaľ sa počasie zblázni a pripraví slalomárkam náročné podmienky. Vo štvrtok obe Slovenky trénovali síce na kvalitnej trati, ale v hmle. „Podmienky budú rovnaké pre každého. Za tie roky som sa naučila, že si tým netreba zaťažovať hlavu,“ tvrdí Velez-Zuzulová. „Má trochu snežiť v sobotu v noci, organizátori dajú do toho určite všetko. Verím, že to využijeme,“ pridala Petra Vlhová. „Na trati bolo ešte včera veľa snehu, ale s ratrakom to vytlačili, takže dnešný tréning bol lepší. Keby nebola hmla, všetko by bolo v pohode. Trať je dobre pripravená,“ povedal tréner Vlhovej Ivan Iľanovský. Tréner a otec Velez-Zuzulovej Timotej Zuzula má na počasie roky rovnaký názor: „V našom športe je to tak, že či je slnko, sneh, dážď alebo vietor, každý je na to pripravený. Podmienky sú stále rozdielne. Keby sme športovali v halách, bolo by to iné, rovnaké pre všetkých.“

Vlhová sa na rozdiel od skúsenejšej Velez-Zuzulovej predstaví aj v sobotňajšom obrovskom slalome. Tam nebude mať zďaleka také ambície ako v slalome, keďže s vysokým štartovým číslom to nebude mať jednoduché. „Pokúsim sa postúpiť do druhého kola, teda medzi tridsať najlepších,“ sľúbila Vlhová. Obe elitné slalomárky zvyknú počas pretekov Svetového pohára bývať spolu na izbe, teraz v Jasnej však urobia výnimku. Velez-Zuzulová to vysvetlila v dobrej nálade takto: „Vymenila som Peťu za svojho manžela a psa. Náš štvornohý miláčik je síce prítulný, ale v noci niekedy zvykne prísť za nami do postele. To by sa Peti zrejme nepáčilo, keď sa potrebuje vyspať.“

Na štvrtkovej TB v Jasnej Velez-Zuzulovú a Vlhovú sprevádzala aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová, ktorá je výkonnostne neporovnateľná so svojimi krajankami, členkami užšej slalomovej špičky. „Ja s fanúšikmi príhody nemám, ale som veľmi rada, že sa môžem pretekať na Slovensku. Vidím v tom viacero výhod oproti pretekom v zahraničí. Budem štartovať v obrovskom slalome aj slalome,“ skonštatovala Barbara Kantorová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. marca 2016

Odporúčané články