Verejné obstarávanie čakajú zásadné zmeny, reagoval Hlivák na schválenie novely zákona

375032_miroslav hlivak 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák privítal schválenie veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní v Národnej rade SR.

Od nového roka čakajú oblasť verejného obstarávania zásadné zmeny, ktoré zvýšia transparentnosť, zjednodušia proces verejných súťaží a pomôžu tak všetkým subjektom vstupujúcim do tohto procesu,“ zareagoval Hlivák v utorok na opätovné schválenie novely verejného obstarávania po tom, čo poslanci prelomili veto prezidenta SR Andreja Kisku.

Poslanci zlomili veto prezidenta

Predseda ÚVO vyslovil spokojnosť, že „poctivá práca zamestnancov úradu, ktorá išla nadštandardne nad rámec zákona, bola z pohľadu legislatívneho procesu úspešne zavŕšená“. Novela podľa Hliváka zlepšuje podmienky pre tých, ktorí vyhlasujú verejné súťaže, ako aj pre subjekty, ktoré sa do nich prihlásia.

„Za úrad môžem deklarovať, že bude dôsledne dohliadať na dodržiavanie schválených zmien a cieľov novely, že pokračujeme v aktívnom dialógu so všetkými subjektmi, s ktorými sme prípravu novely konzultovali, vrátane odbornej verejnosti a tretieho sektora,“ uviedol Hlivák.

Národná rada SR v utorok prehlasovala veto prezidenta SR Andreja Kisku k veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní a schválila ju v pôvodnom znení. Novela by mala zefektívniť a zjednodušiť postupy verejného obstarávania.

Zavedie koncepčné delenie zákaziek, pričom na ich nový druh do určitého finančného limitu sa zákon o verejnom obstarávaní nebude vzťahovať. Novelu pripravil Úrad pre verejné obstarávanie, účinnosť nadobudne 1. januára 2019.

Dôvody na podanie určovacej žaloby

Novela verejného obstarávania upravuje podmienky dynamického nákupného systému, v rámci ktorého sa rozšíri výnimka na odkladnú lehotu pri uzatváraní zmlúv.

Rozšíria sa aj dôvody na podanie určovacej žaloby na zadávanie zákazky, pričom výška súdneho poplatku klesne. Ruší sa predkladanie ponúk v dvoch obálkach, keďže podľa úradu sa neosvedčil, spôsoboval zvýšenú záťaž obstarávateľom a zbytočné predlžovanie verejného obstarávania.

Novela spresňuje postup zadávania zákaziek s nízkou hodnotou, zavádza nové jednoduchšie zadávanie podlimitných zákaziek, umožňuje fakultatívne zriadenie komisie na vyhodnocovanie ponúk či predloženie jednoduchého čestného vyhlásenia ako predbežnej náhrady dokladov o splnení podmienok účasti.

Finančné limity na zákazky s nízkou hodnotou sa opäť zvýšia, súťaž nebude povinná pri tovaroch a službách do 70 tis. eur bez DPH (teraz do 50 tis. eur), pri stavebných prácach do 180 tis. eur (150 tis. eur) a pri hotelových, kultúrnych či sociálnych službách do 260 tis. eur (200 tis. eur).

Viac k témam: Andrej Kiska, Miroslav Hlivák, Národná rada SR, ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Verejné obstarávanie čakajú zásadné zmeny, reagoval Hlivák na schválenie novely zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články