Christopher Froome nečakane zaútočil na vrchole posledného stúpania Col de Peyresourde 15,6 km pred cieľom a po majstrovsky zvládnutom záverečnom zjazde zvíťazil.

BAGNÉRES DE LUCHON 9. júla (WebNoviny.sk) – Obhajca vlaňajšieho triumfu, britský cyklista Christopher Froome, sa stal víťazom 8. etapy Tour de France, náročnej pyrenejskej previerky so štartom v Pau a cieľom v Bagnéres de Luchon (184 km). Froome nečakane zaútočil na vrchole posledného stúpania Col de Peyresourde 15,6 km pred cieľom a po majstrovsky zvládnutom záverečnom zjazde zvíťazil v celkovom čase 4:57:33 h.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Tridsaťjedenročný Froome si pripísal šiestu víťaznú etapu na Tour de France v kariére a ako bonus získal žltý dres lídra pretekov, keďže doterajší vedúci muž celkovej klasifikácie Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing) prišiel do cieľa s veľkým časovým odstupom. Froome aktuálne vedie s náskokom 16 sekúnd pred krajanom Adamom Yatesom z tímu Orica-BikeExchange. Najlepšia desiatka sa nachádza v rozpätí 23 sekúnd.

Tento môj atak nebol plánovaný. Skôr som si len tak pre seba povedal, že to vyskúšam a uvidíme, čo sa stane. Bola to zábava, jazdenie v štýle starej školy. Mám nejakých 20 sekúnd k dobru, čo ešte nič neznamená, ale na druhej strane, každá sekunda je dobrá,“ uviedol Christopher Frooma v prvej reakcii pre Eurosport.

Obrazom: Najkrajšie momenty ôsmej etapy Tour de France

Silnú skupinu prenasledovateľov doviedol do cieľa s odstupom 13 sekúnd Ír Daniel Martin (Etixx-QuickStep), tretí skončil Španiel Joaquím Rodríguez (Kaťuša). Tridsaťjedenročný Froome si pripísal šiestu víťaznú etapu na Tour de France v kariére a ako bonus získal žltý dres lídra pretekov, keďže doterajší vedúci muž celkovej klasifikácie Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing) prišiel do cieľa s veľkým časovým odstupom. Slovák Peter Sagan (Tinkoff) medzi najlepšími rovnako chýbal.

Sobotňajšia etapa bola jednou z variácií na pyrenejskú klasiku s ďalekou históriou. Mesto Pau, kde etapa štartovala, sa stalo zastávkou TdF po 68. raz, cieľová dedinka Bagnéres-de-Luchon sa vyskytla v intinerári najslávnejších pretekov päťdesiatyôsmykrát. Na pelotón čakal prvý diel pyrenejského pekla s výstupom na legendárny Tourmalet /2115 km/ s prémiou špeciálnej kategórie. Na Tourmalet sa cyklisti šplhali 79-krát a záver 19 km dlhého stúpania s priemerom 7,4% si na 86. km vychutnal Francúz Thibaut Pinot (FDJ). Do vrchárskej súťaž získal 25 bodov a stal sa držiteľom ocenenia Souvenir Jacquesa Godeta, ktoré sa udeľuje od roku 2001 pre víťaza špeciálne určeného stúpania v Pyrenejach. Len vo dvoch prípadoch pritom nešlo o Tourmalet. Za Pinotom sa ocitol na vrchole druhý jeho partner z úniku Poliak Rafal Majka (Tinkoff), ktorý na tejto prémii tzv. hors kategórie uspel vlani.

Ešte pred Tourmaletom sa v Esquiéze-Sére (67. km) rozdeľovali body na rýchlostnej prémii. Vpredu bola v tom čase 13-členná skupina, z ktorej si po 20 bodov došpurtoval Austrálčan Michael Matthews (Orica BikeExchange).Špurt pelotónu vyhral a 2 body za 14. miesto na prémii získal Peter Sagan. Mierne si tak polepšil v súťaži zelené tričko, kde však stále zostáva na tretej priečke za Markom Cavendishom a Marcelom Kittelom. Po Tourmalete sa k vedúcemu duu Pinot – Majka opäť pridal aj tretí do partie Tony Martin (Etixx – QuickStep) a v tomto zložení absolvovali na čele aj stúpanie II. kategórie na Hourquette d’Ancizan do výšky 1 564 m (8,2 km, priemer 4,9%) na 120. km. Za vedúcim triom sa sformovala silná skupiny vrchárov s odstupom 2 minút, ale nebol v nej líder celkového poradia Greg van Avermaet. Ten sa ocitol na vrchole Hourquette d’Ancizan s odstupom až 7 minút. Potom sa únik skončil a vpredu bolo zrazu až 35 jazdcov vrátane favoritov na celkovú klasifikáciu, tempo začal udávať tím Sky.

Na vrchole „jednotkového“ stúpania Col de Val Louron-Azet (1 580 m) na 148. km bol prvý Holanďan Wout Poels (Sky) a pripísal si 10 bodov do vrchárskej súťaže. Favoriti sa pozorne strážili, v poslednom stúpaní na Col de Peyresourde do výšky 1569 m sa o trháky pokúšal najmä Froomov domestik Sergio Henao. Na vrchole necelých 16 km pred cieľom bol prvý Froome, ktorý využil moment prekvapenia a zaútočil hneď v prvých metroch zjazdu, ktorý pokračoval až do cieľa v Bagnéres-de-Luchon. Jeho útok sa vydaril, dlhý a náročný zjazd absolvoval miestami aj rýchlosťou 80 km/h priľahnutý na bicykli v štýle Petra Sagana a stal sa zaslúžene víťazom druhej etapy v Pyrenejach.

Výsledky:

8. etapa (Pau – Bagnéres-de-Luchon, 184 km): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky 4:57:33 h, 2. Daniel Martin (Ír.) Etixx – Quick-Step +13 s, 3. Joaquím Rodríguez (Šp.) Team Kaťuša, 4. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale, 5. Roman Kreuziger (ČR), 6. Fabio Aru (Tal.) Astana Pro Team, 7. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange, 8. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 9. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo, 10. Richie Porte (Aus.) BMC Racing Team – všetci +13.

Poradie po 8. etape (žltý dres): 1. Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky 39:13:04 h, 2. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +16 s, 3. Joaquím Rodríguez (Šp.) Team Kaťuša +16, 4. Daniel Martin (Ír.) Etixx-QuickStep +17, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +19, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +23.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.