Hráči Washingtonu síce so 103 bodmi suverénne vedú NHL, ale nevyužili možnosť stať sa prvým tímom s istotou postupu do play-off.BOSTON 13. marca (WebNoviny.sk) – Piati slovenskí hokejisti zasiahli do súbojov 12-zápasovej sobotňajšej noci v NHL, ale štatistiky v kanadskom bodovaní si nerozšírili. Z víťazstva svojich tímov sa tešili traja Slováci. Zdeno Chára s Bostonom zdolali doma súperov z New York Islanders 3:1. Chára odohral 22:11 min, pripísal si 2 zblokované strely, ale aj 1 mínusový bod. Dvoma gólmi sa vo víťaznom tíme zaskvel 19-ročný Čech David Pastrňák. Hosťom chýbal v bránke zranený Jaroslav Halák.

Iba sekundy delili Detroit od domácej prehry s NY Rangers, ale napokon bolo všetko inak. Tridsaťdva sekúnd pred treťou sirénou Brad Richards vyrovnal na 2:2 a v predĺžení rozhodol o dvoch bodoch pre Red Wings svojím druhým gólom v stretnutí Darren Helm. Tomáš Tatar trikrát vyskúšal pozornosť Henrika Lundqvista, ktorý sa po trozápasovej pauze vrátil do zostavy Rangers, ale gól z toho nebol. Ďalší Slovák v zostave Detroitu Tomáš Jurčo do zápasu nenaskočil.

Na druhej strane až 20 stretnutí chýbal „jazdcom“ elitný útočník Rick Nash, ale svoj návrat bodovo neprikrášlil. „Za normálnych okolností nechcete vyhrať spôsobom, že otáčate výsledok v samom závere. Ak však budeme hrať stále tak, ako v ostatných dvoch zápasoch, keď sme osvedčili koncentráciu a dostatok energie až do posledných sekúnd, nebudem proti. Potom budeme zdolávať mnoho súperov,“ uviedol tréner Detroitu Jeff Blashill na webe NHL.

Z víťazstva sa tešil aj Marko Daňo, ktorého Winnipeg v tretej tretine otočil proti Coloradu z 1:2 na 3:2. Mladý slovenský útočník odohral solídnych 17 minút a prezentoval sa jednou strelou a jednou zblokovanou strelou. Hráči Winnipegu zvíťazili vôbec prvýkrát v tejto sezóne, keď prehrávali po dvoch tretinách. Podarilo sa im to na dvadsiaty ôsmy pokus. O ich víťazstve rozhodol sviatočný strelec Adam Lowry. Prihrával mu Scott Kosmachuk, ktorý v treťom zápase v NHL v kariére zaznamenal prvý bod. „Naša radosť bola obrovská. Na chvíľu som ho dokonca držal vo vzduchu, tak sme sa tešili. Pamätám si na svoj prvý bod a chápem, aké to je pre neho vzrušujúce. Jeho prihrávka bola parádna,“ uviedol Adam Lowry, prvá hviezda zápasu.

Nedarilo sa kanadským tímom Torontu a Edmontonu so slovenskými obrancami Martinom Marinčinom a Andrejom Sekerom. Toronto prehralo v Ottawe 0:4 a Edmonton rovnakým skóre doma s Arizonou. Marinčin odohral 21:15 min, dvakrát vystrelil a skončil s mínuskou. Elitný obranca Edmontonu Sekera strávil na ľade 22:04 min, štyrikrát sa pokúsil o gól, dve strely súperových hráčov zblokoval a pripísal si 2 mínusové body.

Hráči Washingtonu síce so 103 bodmi suverénne vedú NHL, ale v sobotu nevyužili možnosť stať sa prvým tímom s istotou postupu do play-off. V San Jose prehrali 2:5. Tromi gólmi sa o to v tretej tretine postarali Joe Pavelski, Brenden Dillon a Brent Burns. Florida zdolala Philadelphiu 5:4 po nájazdoch, rozhodujúci premenil Aleksander Barkov. Panthers majú v tejto sezóne z nájazdov bilanciu 7 víťazstiev – 3 prehry, čo je najlepšie vysvedčenie z celej NHL. Mladý Fín Barkov rozhodol až v štyroch prípadoch. „Len som chcel streliť gól, nič nevymýšľať. Keď skórujete z nájazdu, stúpne vám sebavedomie. Aspoň viete, čo vám funguje a čo nie,“ uviedol Barkov.

Dvoma gólmi sa na triumfe Floridy podieľal Reilly Smith, dve asistencie pridal Jaromír Jágr. Nestarnúci Čech sa už dostal na hranicu 30 asistencií a 53 bodov, čo dosiahol v 44 rokoch v 65 zápasoch sezóny 2015/2016. Zároveň počas celej úchvatnej kariéry zaokrúhlil počet presných prihrávok na 1100. „Bol to zápas v štýle hore-dolu. Keď súper viedol, cítil som, že to ešte môžeme otočiť. A súper rozmýšľal rovnako. Vedenie znamenalo zároveň aj skoré vyrovnanie,“ povedal Jágr podľa webu NHL.

Sumáre NHL – sobota:

Boston – New York Islanders 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 19. Eriksson (Spooner, Krug), 40. Pastrňák (Krejčí, Eriksson), 58. Pastrňák (Eriksson) – 31. Tavares (Okposo)
Zdeno Chára (Boston) odohral 22:11 min, 2 trestné minúty, 2 zblokované strely, 1 mínusový bod

Buffalo – Carolina 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)
Góly: 28. M. Foligno (B. Gionta), 45. Eichel (S. Reinhart, E. Kane), 65. Eichel (E. Kane) – 27. Di Giuseppe (Skinner), 50. V. Rask (Riley Nash, E. Lindholm)

Detroit – New York Rangers 3:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 – 1:0)
Góly: 45. Helm (Glendening, DeKeyser), 60. B. Richards (Abdelkader, Zetterberg), 64. Helm (Daciuk, DeKeyser) – 20. Stepan (Kreider, Zuccarello), 56. Kreider (Yandle, Zuccarello)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:30 min, 3 strely

Florida – Philadelphia 5:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 2:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 11. R. Smith (Trocheck, Ekblad), 34. Huberdeau (Jágr, Kulikov), 49. Barkov (Bjugstad, Jágr), 50. R. Smith (Jokinen, Kindl), rozhodujúci nájazd Barkov – 15. Cousins (Gagner), 34. White (Gagner, Read), 42. Raffl (Medvedev), 59. Gostisbehere (Couturier, Raffl)

Montreal – Minnesota 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Góly: 13. Barberio (Andrighetto, Pacioretty) – 11. Niederreiter, 14. Mikael Granlund (Vanek, Dumba), 32. Mikael Granlund (Vanek, Niederreiter), 59. Haula (Coyle)

Ottawa – Toronto 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 6. Zibanejad (Hoffman, Methot), 21. Ceci (Mark Stone, Pageau) 42. Z. Smith (Pageau, Mark Stone), 56. Mark Stone (Pageau)
Martin Marinčin (Toronto) odohral 21:15 min, 2 strely, 2 trestné minúty, 1 mínusový bod

Winnipeg – Colorado 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 37. Scheifele (Perreault, Byfuglien), 48. Stafford (Scheifele, Wheeler), 50. Lowry (Kosmachuk) – 25. E. Johnson (Duchene), 26. Duchene (Iginla, Comeau)
Marko Daňo (Winnipeg) odohral 17:00 min, 1 strela, 1 zblokovaná strela

Dallas – St. Louis 4:5 po predĺžení (1:1, 1:3, 2:0 – 0:1)
Góly: 12. Eakin (Jamie Benn, Russell), 23. Spezza (Seguin, Russell), 47. Spezza (Hemský, Goligoski), 59. Jamie Benn (Seguin, Goligoski) – 9. Brouwer (Fabbri, Stastny), 22. Tarasenko (Bouwmeester, Pietrangelo), 31. Shattenkirk (Stastny, Schwartz), 40. Shattenkirk (Schwartz, Tarasenko), 63. Pietrangelo (Stastny, Fabbri)

Edmonton – Arizona 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 13. Tichonov (Hanzal), 27. Vermette (Doan, Michael Stone), 31. Tanguay (Michael Stone, Vermette), 50. Vermette
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 22:04 min, 4 strely, 2 zblokované strely, 2 mínusové body

Vancouver – Nashville 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)
Góly: 18. Bärtschi (Hutton, Vrbata), 20. Dorsett (Horvat, Burrows), 31. Horvat (Y. Weber, Burrows), 60. D. Sedin (H. Sedin, Vrbata) – 30. Fisher (Josi, S. Weber), 37. Sissons (Josi, Watson)

Los Angeles – New Jersey 1:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)
Góly: 35. Kopitar (Lucic, Martinez) – 2. Kennedy (Smith-Pelly), 65. J. Moore (Blandisi)

San Jose – Washington 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Góly: 10. J. Thornton (Dillon, Hertl), 26. Marleau (J. Ward, Vlasic), 41. Pavelski (J. Thornton, Burns), 43. Dillon (Tierney, Polák), 60. Burns (Pavelski, Spaling) – 22. Oshie (Nicklas Bäckström, Ovečkin), 31. Williams (Kuznecov, Burakovsky)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.