Video: Kiska sa stretol s Malinovou, jej prípad bol podľa prezidenta ukážkou zlyhávania štátu

394688_hedviga malinova zakova andrej kiska 676x440.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska sa v stredu stretol s Hedvigou Malinovou Žákovou. Podľa neho tento prípad bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť.

„Po 12 rokoch vyšetrovania je o spravodlivosti ťažké hovoriť. Najmä po tom, čo bola pani Hedviga Malinová Žáková roky terčom politických útokov a ponižovania zo strany vtedajšieho vedenia ministerstva vnútra a vedenia polície. Nechcem v tomto prípade robiť ani sudcu, ani obhajcu, ani žalobcu. To nie je úloha prezidenta. Prípad sa teraz podarilo uzavrieť až maďarskej prokuratúre. Vyšetrovanie podozrení z trestných činov nesmie byť predmetom politických hádok a ich vyriešenie otázkou toho, či ľudia viac veria študentke alebo ministrovi,“ konštatoval prezident.

Prípad uzavreli po 12 rokoch

Ako agentúru SITA ďalej informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, podľa hlavy štátu v prvom rade potrebujeme políciu, ktorej sa politici nepletú do roboty a nevyvolávajú podozrenia, že orgány činné v trestnom konaní pracujú na ich objednávku. „Tak, aby sa prípad ako Hedviga Malinová už nikdy neopakoval,“ uzavrel Kiska.

Prípad Hedvigy Malinovej Žákovej po dvanástich rokoch uzavrela maďarská prokuratúra, informoval denník SME. Okresná prokuratúra v Györi podľa denníka ešte 24. októbra tohto roka zastavila konanie voči bývalej študentke, ktorú polícia stíhala pre krivé svedectvo.

Obžalobu proti Malinovej podala prokuratúra na Slovensku v apríli 2014. Keďže Malinová sa ešte predtým odsťahovala do Maďarska, neskôr tam bolo presunuté aj trestné konanie.

Ospravedlnenie od Radičovej vlády

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v lete 2006. Podľa jej výpovede ju cestou do školy na skúšku napadli dvaja útočníci a na blúzku jej napísali Maďari za Dunaj. Polícia prípad uzatvorila s tým, že sa nestal tak, ako ho poškodená opísala.

Tá sa na postup slovenských štátnych orgánov sťažovala na Európskom súde pre ľudské práva. Prípad vyvolal veľký ohlas na politickej scéne. Bývalá vláda Ivety Radičovej sa Hedvige Malinovej Žákovej ospravedlnila a sťažnosť sa skončila dohodou o zmieri.

Viac k témam: Andrej Kiska, Hedviga Malinová, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Kiska sa stretol s Malinovou, jej prípad bol podľa prezidenta ukážkou zlyhávania štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články