Vôbec prvýkrát od roku 1992 sa stane, že cyklisti počas jedného ročníka TdF absolvujú etapy nielen v Alpách a Pyrenejach, ale aj Vogézach, Jure a Centrálnom Masíve.PARÍŽ 18. októbra (WebNoviny.sk) – Všetkých päť pohorí kontinentálneho Francúzska bude mať svoje zastúpenie na trase 104. ročníka Tour de France, ktorú slávnostne predstavili v utorok napoludnie v Paríži. Vôbec prvýkrát od roku 1992 sa stane, že pretekári počas jedného ročníka TdF absolvujú etapy nielen v Alpách a Pyrenejach, ale aj Vogézach, Jure a Centrálnom Masíve.
Trojtýždňová cyklistická tortúra bude opäť raz šitá na mieru vrchárom na čele s obhajcom triumfu a celkovo už trojnásobným šampiónom Christopherom Froomom z Veľkej Británie či jeho kolumbijským tieňom Nairom Quintanom. Organizátori sa však rozhodli zaradiť do scenára niektoré menej známe stúpania na úkor tých známejších. „Je to závan čerstvého vetra v 113-ročnej histórii najslávnejších etapových pretekov na svete,“ tvrdí AP.
Odporúčame:
Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na TdF 2016
Tretíkrát za sebou Pyreneje pred Alpami
Už pred predstavením trasy bolo známe, že štart 104. ročníka TdF bude v nemeckom Düsseldorfe, kde sa 1. júla 2017 uskutoční 13 km dlhá časovka vyhovujúca domácemu favoritovi Tonymu Martinovi. Náročné boje vyvrcholia po 21 etapách a zdolaných 3516 km 23. júla tradične na parížskych Elyzejských poliach. Na ceste z Nemecka do Francúzska sa pelotón zastaví v Belgicku a Luxembursku.
Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2016
Dôležitou informáciu pre milovníkov Tour bude tretíkrát za sebou zaradenie Pyrenejí pred Alpy, resp. pomerne nezvyčajné riešenie – individuálna časovka na 23 km v Marseille ako predposledná etapa pred záverečným finišom v Paríži. Alpským vrcholom TdF 2017 bude 18. etapa s dojazdom na Col d´Izoard vo výške 2360 m.
Tretíkrát za sebou Pyreneje pred Alpami
V Pyrenejach zasa organizátori pripravili pre pelotón v 12. etape stúpanie do lyžiarskeho strediska Peyragudes, kde v roku 1997 natáčali časť jednej zo slávnych bondoviek „Zajtrajšok nikdy nezomiera“.
„Zatiaľ naposledy sa časovka jazdila ako predposledná etapa v roku 2014, kde si Talian Nibali poistil celkový triumf. V roku 2011 sa dokonca vďaka časovke v závere stal celkovým víťazom Cadel Evans na úkor Andyho Schlecka,“ napísal špecializovaný web cyclingnews.com.
„Bude to ťažké. Veľké množstvo stúpaní, veľa nervóznych etáp s potrebou koncentrácie od začiatku do konca. Čakal som, že bude viac etáp vo vysokých horách, ale bude tam Izoard vo výške cez 2300 m a preteky sa určite rozhodnú v kopcoch,“ uviedol Christopher Froome vo vysielaní Eurosportu.
„Vidím tam pomerne málo časovkových kilometrov, ale dosť stúpaní rozprestretých od začiatku do konca pretekov. Nad všetkými vyčnieva Col d´Izoard,“ pridal svoj názor Austrálčan Richie Porte. „Bude to zaujímavé, a čo sa týka náročnosti zrejme dobre vybalansované počas celej trasy,“ skonštatoval Adam Yates, v tomto roku na TdF držiteľ bieleho trička pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
18. októbra 2016