Video: Turecká armáda začala prevrat, v uliciach sú tanky

Nad tureckým hlavným mestom Ankara boli zaznamenané prelety vojenských lietadiel, a vojenské vozidlá blokujú i kľúčové mosty v Istanbule.

Ankara 15. júla (WebNoviny.sk) – Turecké ozbrojené sily „prevzali plnú kontrolu“ nad krajinou, uvádza sa vo vyhlásení armády, z ktorého cituje domáca tlačová agentúra Dogan.

Pred armádnym ústredím bolo podľa agentúry AP počuť streľbu, nad hlavným mestom Ankara prelietavali bojové lietadlá a v meste Istanbul zablokovali vojenské vozidlá dva kľúčové mosty. Vojaci zablokovali aj vstup do Atatürkovho medzinárodného letiska v Istanbule, kde bola hlásená prítomnosť niekoľkých tankov.

Vojaci obsadili riadiacu vežu a zastavili letovú prevádzku. Podľa najnovších správ turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nie je vystavený nebezpečiu a v najbližších hodinách by mal vystúpiť v televíznom prejave.

Video: Tank v uliciach Istanbulu
Tanks on the streets of Istanbul. Video courtesy @Ayyinemikeder. https://t.co/XOhNhj1S48https://t.co/3Fsnrf3A6B— BBC News (World) (@BBCWorld) 15. júla 2016

Armáda chce opätovne nastoliť ústavný poriadok

Podľa tureckej tlačovej agentúry Dogan došlo k zablokovaniu jednosmernej premávky na istanbulskom moste cez Bospor, ako aj na Moste Fatiha Sultána Mehmeta vojenskými vozidlami. Používatelia sociálnych sietí ako Facebook a Twitter hlásia ťažkosti s dostupnosťou týchto platforiem.

Armáda vyhlásila, že prevzala kontrolu v krajine so zámerom „opätovne nastoliť ústavný poriadok, demokraciu, dodržiavanie ľudských práv a slobôd, ako aj ústavného poriadku„. V stanovisku armády sa ďalej uvádza, že „všetky medzinárodné dohody a záväzky zostanú v platnosti a dobré vzťahy so všetkými štátmi sveta budú pokračovať„.

Protizákonná činnosť skupiny vo vnútri armády

Turecký premiér Binali Yildirim vyhlásil, že za pokusom o prevrat je skupina vo vnútri armády, ktorá koná mimo velenia. Pre miestne médiá vyhlásil, že Turecko nepripustí nijakú „iniciatívu, ktorá by mohla narušiť demokraciu„.

Zameriavame sa na možnosť pokusu o štátny prevrat. Ide o protizákonnú činnosť určitej skupiny vo vnútri armády, ktorá koná mimo vojenského velenia. Náš ľud musí vedieť, že nedopustíme nijakú aktivitu, ktorá by poškodila demokraciu,“ dodal.

Pokus o prevrat v Turecku zahŕňa podstatnú časť armády, nielen niekoľko plukovníkov,“ tvrdil zdroj z diplomatických kruhov Európskej únie pre agentúru Reuters.

TRT binasında patlama yaşandıhttps://t.co/C0EYdmeAz6 https://t.co/rwCSPrEj7J— CNN Türk (@cnnturk) 15. júla 2016

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júla 2016

Odporúčané články