Video: V Queenslande horí 138 lesných požiarov, ich hasenie komplikuje zlé počasie

394593_australia 1 676x465.jpg

BRISBANE 28. novembra (WebNoviny.sk) – Veľké časti severovýchodnej Austrálie čelia bezprecedentnému nebezpečenstvu lesných požiarov, tvrdia úrady. V štáte Queensland horí 138 lesných požiarov, ktoré si vyžiadali zatvorenie škôl a evakuáciu tisícok domovov.

Pripravení na odchod

V centrálnej časti Queenslandu nebezpečenstvo požiarov vyhlásili za katastrofické, uviedla tamojšia premiérka Annastacia Palaszczuk s tým, že je to v štáte vôbec po prvý raz. V najviac ohrozených regiónoch podľa nej uzavreli 34 škôl. Premiérka varovala rodiny, aby nevychádzali von, zostali spolu a boli pripravené na odchod, ak to bude potrebné.

Komisárka Queenslandských hasičských a záchranných služieb (QFES) Katarina Carroll informovala, že v oblastiach, kde je nebezpečenstvo požiarov stále vysoké na to, aby tam vstúpili ich tímy a odhadli škody, oheň zničil niekoľko domov. Podľa jej odhadov plamene zatiaľ zlikvidovali menej ako desať domov.

Nepriaznivé počasie

Požiare pritom zhoršuje nepriaznivé počasie. Queensland sa potýka so silným vetrom, suchým vzduchom a krutou horúčavou.

Kým sa rozprávame, tými oblasťami prechádzajú búrky. Z búrok nebude žiaden dážď, v skutočnosti problém zhoršujú. Nikdy predtým sme v tomto štáte neboli v takejto situácii. Nie na katastrofickej úrovni a toto sú neznáme vody,“ skonštatovala Caroll. Podľa predpovedí austrálskeho meteorologického úradu by sa počasie malo od stredy začať umierňovať.

Viac k témam: lesné požiare, počasie, Queensland
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: V Queenslande horí 138 lesných požiarov, ich hasenie komplikuje zlé počasie © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články