Video: V Skopje protestovali tisíce stúpencov konzervatívnej opozície proti zmene názvu krajiny

394810_macedonsko 676x452.jpg

SKOPJE 29. novembra (WebNoviny.sk) – V macedónskom hlavnom meste Skopje sa zišli tisíce podporovateľov konzervatívnej opozície, ktorí protestovali proti dohode s Gréckom o zmene názvu krajiny na Republiku Severné Macedónsko.

Hlavná opozičná strana VMRO-DPMNE, ktorá vládla v rokoch 2006 až 2016, v stredu opätovne požiadala o predčasné voľby s tým, že súčasná vláda nedokázala vyriešiť krízu v krajine.

Protestujúci sa zišli pred sídlom konzeravatívnej strany a pochodovali popri vládnych budovách, pričom kričali „Macedónsko„. Pred zhromaždením, ktoré sa skončilo v pokoji, vystúpil aj líder VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski.

Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov. Gréci sa preto obávajú, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región a tiež sa snažiť „prisvojiť si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa nachádzala na území dnešného Grécka. Zažehnanie sváru by navyše malej balkánskej krajine otvorilo dvere do Európskej únie a NATO.

Viac k témam: Hristijan Mickoski, protest, Skopje
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: V Skopje protestovali tisíce stúpencov konzervatívnej opozície proti zmene názvu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články