Video: Za frašku v Česku tímy vylúčili z play-off, tréneri s dištancom

PRAHA 8. marca (WebNoviny.sk) – Disciplinárna komisia Českej basketbalovej federácie (ČBF) vylúčila z play-off 1. ligy žien družstvá Junior Kralupy a BA Sparta za absurdné divadlo, ktoré hráčky týchto tímov predviedli vo vzájomnom zápase posledného kola základnej časti.

„Vo vystupovaní oboch tímov bolo preukázateľne niekoľko faktorov, ktoré ukazovali, že ani jeden z nich nechce zápas z rôznych dôvodov vyhrať – úplne zámerne minuté trestné hody a tak isto niekoľko útokov vedených na vlastný kôš. Takéto správanie je v rozpore s etickými pravidlami basketbalu a fair play,“ píše sa v tlačovej správe na oficiálnom webe ČBF.

Očakávajú sa odvolania proti rozhodnutiu

Okrem vylúčenia klubov z play-off, kde na seba paradoxne mali naraziť vo štvrťfinálovom prvom kole, disciplinárka zastavila výkon funkcie obom trénerom na dva mesiace nepodmienečne, a teda aj hosťujúcej kormidelníčke Marcele Krämerovej, bývalej slovenskej reprezentantke známej pod dievčenským menom Kalistová.

Odporúčame:
Video: Zápas v Česku mal škandalózny záver, hráčky si dávali aj vlastné koše

Niektoré hráčky potrestali zákazom činnosti na jeden duel nepodmienečne. Očakáva sa však, že všetci dotknutí sa odvolajú proti týmto rozhodnutiam.

„Pre ČBF je to nešťastná udalosť. Ide o typické porušenie našich stanov, keď k dosiahnutiu výsledku neprišlo cestou fair play. Takéto počiny treba rázne pozastaviť, aby sa už v budúcnosti neopakovali,“ skonštatoval generálny sekretár ČBF Michal Konečný.

Hráčky oboch tímov nechceli meniť skóre

Šesťdesiatjeden sekúnd pred naplnením riadneho hracieho času predmetného zápasu premenila hosťujúca hráčka dva trestné hody a znížila na 60:61, potom sa však začali diať málo vídané veci.

Kralupy si hneď po rozohrávke dali zblízka vlastný kôš, prehrávali teda 61:62. Tento stav však nevyhovoval Sparte, ktorá tiež zaútočila na vlastný kôš a upravila na 63:62 pre domáce. Taký napokon zostal aj konečný výsledok, hoci príležitosť zmeniť skóre nastala v zostávajúcom čase ešte mnohokrát.

Hráčky oboch tímov však nechceli meniť skóre vo svoj prospech. V poslednej minúte naschvál zahadzovali trestné hody. „Potrebovali sme zvíťaziť o deväť bodov, aby sme šli do play-off z lepšieho miesta. Chceli sme teda uhrať v základnom hracom čase remízu a v predĺžení sa pokúsiť získať potrebný náskok. Výhra o bod nám nepomohla,“ obhajovala podľa iSport.cz škandalózny záver organizačná pracovníčka domáceho klubu Radana Hniličková. Čo je proti litere športu? Máte taktiku, chcete ju dodržať. My sme chceli predĺženie,“ tvrdila.

Viac k témam: BA Sparta, basketbal, BK Kralupy-Junior, Disciplinárna komisia Českej basketbalovej federácie (ČBF)
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Za frašku v Česku tímy vylúčili z play-off, tréneri s dištancom © SITA Všetky práva vyhradené.

8. marca 2017

Odporúčané články