Vláda by mala podľa analytikov začať znižovať dane

Za pozitívne opatrenia avizované novou vládou považuje Nadácia F. A. Hayeka znižovanie korporátnej dane, zrušenie daňových licencií a zvyšovanie limitov paušálnych výdavkov pre živnostníkov.

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Vláda za uplynulé štyri roky zdanila všetky oblasti, ktoré mohla. Tvrdí to šéf Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc. Ako dodal na štvrtkovej tlačovej konferencii, konsolidačné opatrenia vláda realizovala predovšetkým na príjmovej stránke. V ďalšom období by sa preto mala sústrediť predovšetkým na znižovanie daní a podporu podnikateľského prostredia a konsolidovať najmä na strane výdavkov. Analytici nadácie sa preto pozreli na opatrenia nového kabinetu uvádzané v programovom vyhlásení.

Za pozitívne opatrenia považujú znižovanie korporátnej dane, zrušenie daňových licencií a zvyšovanie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov živnostníkov. V oblasti korporátnych daní sa kabinet v programovom vyhlásení zaviazal znížiť daň z príjmov právnických osôb na 21 % s každoročným prehodnocovaním možnosti jej ďalšieho znižovania. „Uvedené opatrenie by malo priniesť pozitívny impulz najmä z hľadiska nastavenia pozitívnych očakávaní pre podnikanie do budúcna,“ konštatujú analytici Nadácie F. A. Hayeka. Zrušenie daňových licencií podľa nich zase zníži strach pri vytváraní nových podnikov a zvyšovanie limitov paušálnych výdavkov zmierni negatívne dopady zvyšovania daní a odvodov a môže priniesť zvyšovanie ekonomickej aktivity motivovaním vytvárania nových živností.

Viac negatívnych opatrení ako pozitívnych

Druhou skupinou v hodnotení nadácie sú opatrenia v oblastiach, ktoré by si podľa analytikov zaslúžili zmenu, spôsob, ktorý zvolila vláda, však za správny nepovažujú. Prvým z takýchto opatrení je avizovaná zmena v zdaňovaní nehnuteľností, kde má vláda ambíciu naviazať zdaňovanie realít na cenové mapy. Práve toto však môže byť podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho problémom. V niektorých oblastiach sa totiž nebudú dať stanoviť ceny na základe trhovej hodnoty a budú musieť byť stanovované administratívne. Podľa neho by bolo vhodnejšie v oblasti zdaňovania nehnuteľností zachovať status quo, kedy sadzby dane z nehnuteľností stanovujú lokálne samosprávy. Rovnako sa mu nepozdáva ani spôsob, akým sa kabinet rozhodol upraviť systém zdaňovania tabakových výrobkov.

Negatívnych opatrení je podľa Nadácie F. A. Hayeka v programovom vyhlásení viac, ako tých pozitívnych. Ide mimo iného o ponechanie súčasnej výšky bankového odvodu, rozšírenie osobitného odvodu v regulovaných odvetviach či zavedenie osobitného odvodu pre poisťovne. Hoci tieto opatrenia smerujú k podnikateľským subjektom, v konečnom dôsledku ich podľa Pošvanca pocítia najmä koneční zákazníci a spotrebitelia. Za rovnako negatívne opatrenie považujú analytici nadácie aj zvýšenie koncesionárskych poplatkov a prípadne ďalšie zvyšovanie daní, o ktorých sa má diskutovať v kuloároch. „Ročné daňové zaťaženie na Slovensku narástlo od roku 2012 do roku 2015 o približne 5 mld. eur, čo je približne 25-percentný nárast. Na Slovensku by sa preto nemala viesť debata o zvyšovaní , ale o znižovaní, resp. iných opatreniach vedúcich ku konsolidácii verejných financií bez poškodenia súkromného sektora,“ píše sa v materiáli nadácie.

Priestor pre znižovanie výdavkov

Nadácia F. A. Hayeka zhrnula aj opatrenia, ktoré síce v programovom vyhlásení vlády nie sú, ale mali by byť. Smerujú predovšetkým k zvyšovaniu efektívnosti verejného sektora a znižovaniu výdavkov. Ide napríklad o obmedzenie investičných stimulov, zvyšovanie adresnosti v oblasti priamej podpory občanov od štátu, či zvyšovanie hospodárnosti verejného obstarávania.

Na výdavkovej strane je veľké množstvo možností, kde by vláda mohla ušetriť svoje výdavky. Už nie je jednoduché riešenie, zvyšovanie príjmov ďalej zhorší podnikateľské prostredie, znižovanie výdavkov si vyžiada zrejme aj politicky nepopulárne kroky,“ tvrdí šéf nadácie Matúš Pošvanc s tým, že napriek tomu by si vláda mala zvoliť možnosť znižovania výdavkov. Ďalšie zvyšovanie daní by totiž podľa neho mohlo mať výrazne negatívne dôsledky na podnikateľské prostredie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016

Odporúčané články