Vláda má zamestnancom gastro prevádzok preplácať plnú mzdu, prevádzkovatelia Krajniakove návrhy odmietajú

472347_bsc01965 676x451.jpg

21.10.2021 (Webnoviny.sk) – Tretia vlna pandémie koronavírusu naberá na sile a kompenzácie pre gastro sektor sa podľa Aliancie slovenskej gastronómie (ASG) ani so sprísňujúcimi sa opatreniami nijako nezlepšujú, práve naopak.

„Aktuálna pomoc z dielne rezortu práce za mesiac september je pre gastro sektor nečerpateľná, a za október stále nepoznáme jej znenie. Ak však nebude naviazaná na pokles tržieb, ako to bolo v prípade pomoci 3B, a preplácaná v 100 % výške, pre gastro sektor stráca akýkoľvek zmysel,“ povedal vo štvrtok prezident ASG Viliam Pavlovský.

Ďalší posun splatnosti odvodov

Aliancia preto už po niekoľkýkrát vyzýva vládu a ministra práce Milana Krajniaka, aby prevzali kompletnú zodpovednosť za rozhodnutie o zatváraní gastro prevádzok na Slovensku.

„Žiadame, aby vláda začala zamestnancom, ktorých sa to dotkne, vyplácať 100 % mzdy vrátane plných odvodov. Nie je predsa možné, aby si prevádzky na tieto náklady zarobili v čase, keď sú z rozhodnutia vlády úplne zatvorené,“ vysvetlil Pavlovský.

Minister Milan Krajniak na stredajšej tlačovej konferencii predstavil aj návrh na riešenie otázky odvodov.

Okrem posunu splatnosti už odložených odvodov z predchádzajúcich pandemických vĺn chce posunúť aj splatnosť odvodov do Sociálnej poisťovne za október 2021 na 30. jún 2024.

Rozdiel doplatia v budúcnosti

Počas tlačovej konferencie totiž minister jednoznačne priznal, že pomoc určená na kompenzáciu miezd zamestnancov zatvorených prevádzok nepokrýva reálne náklady, preto chce, aby rozdiel príspevku na zamestnancov a reálnej ceny práce prevádzky doplatili niekedy v budúcnosti.

„Takéto riešenie je len ďalším a zbytočným odďaľovaním problému, ktorý sa nabalí a zasype nás ako snehová guľa. Nevieme predsa, ako dlho tu ešte pandémia bude, preto je nevyhnutné okamžite prijať opatrenie, podľa ktorého bude vláda svoje rozhodnutia riadne kompenzovať a preplácať. Každá prevádzka, ktorej z dôvodu rozhodnutia vlády klesnú tržby o 80 % a viac, musí na zamestnancov dostávať 100 % mzdových nákladov vrátane preplácania odvodov aj za zamestnávateľa. Nie je predsa možné, aby si prevádzky, ktoré boli z posledných 18 mesiacov až 14 mesiacoch zatvorené, brali ďalšie úvery, z ktorých budú peniaze posielať do štátnej pokladne vo forme odvodov. Dlh v Sociálnej poisťovni by sa zatvoreným prevádzkam jednoznačne nemal navyšovať,“ povedal Pavlovský na návrh ministra.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj MPSVaR.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Gastro sektor
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda má zamestnancom gastro prevádzok preplácať plnú mzdu, prevádzkovatelia Krajniakove návrhy odmietajú © SITA Všetky práva vyhradené.

21. októbra 2021

Odporúčané články