Vláda podľa Pellegriniho neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s paktom o migrácii

394552_peter pellegrini 676x475.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Vláda SR neurobí žiadnu aktivitu, ktorá by mohla byť vnímaná ako akýkoľvek súhlas s prijatím paktu z dielne OSN o migrácii. V závere prvého rokovacie dňa 38. schôdze parlamentu to v takmer prázdnej rokovacej sále uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vystúpil pred otvorením rozpravy k uzneseniu, ktorým SNS žiada, aby vláda pakt odmietla. Minister diplomacie Miroslav Lajčák (Smer-SD) hrozil demisiou, ak by NR SR svojím uznesením zablokovala odsúhlasenie kompaktu o migrácii.

Postoj vlády sa nemení

„Vláda neurobí nič, čo by mohlo ohroziť alebo obmedziť suverenitu SR. Vláda bude vždy chrániť bezpečnosť občanov a dbať na to, aby sme rozhodnutia prijímali suverénne a sami,“ povedal v utorok Pellegrini s tým, že tento postoj sa nijako nemení.

„Slovenská vláda má výhrady k textu Marakéšskeho protokolu,“ uviedol s tým, že Slovenská republika má právo sama si tvoriť národnú migračnú politiku a SR rozoznáva legálnu a nelegálnu migráciu a nelegálnu migráciu považuje za škodlivú, ktorá prináša bezpečnostné riziká.

Kvóty na utečencov

„Chcem potvrdiť, že SR bude vždy sama rozhodovať o tom, ktoré opatrenia v oblasti migrácie prijme, koho do krajiny pustí, aké má mať vzdelanie, z akej krajiny má pochádzať, kde bude bývať a ako sa tu bude správať. SR nevybočuje z týchto zásad, ktoré sú jasné už niekoľko rokov,“ vyhlásil predseda vlády.

Pripomenul, že SR bola krajinou, ktorá ako prvá odmietla povinné kvóty a podala žalobu na EK. „Vyhradzujeme si právo, aby sme v oblasti migrácie prijímali vlastnú legislatívu,“ dodal a uviedol, že bude rád, ak rozhodnutie vlády nájde podporu aj v pléne Národnej rady SR.

Poslanci NR SR budú v rokovaní o návrhu skupiny poslancov na prijatie uznesenia k dokumentu OSN Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii pokračovať v stredu ráno o deviatej hodine.

Viac k témam: Európska komisia (EK), kvóty utečencov, Národná rada SR, OSN Organizácia spojených národov, pakt o migrácii, Peter Pellegrini, premiér, SNS Slovenská národná strana, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda podľa Pellegriniho neurobí nič, čo by mohlo byť vnímané ako súhlas s paktom o migrácii © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články