Vláda zľahčuje situáciu, zdôraznil štrajkujúci učiteľ Kočan

Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov reagoval na vyhlásenie premiéra, že vláda pre učiteľov do 5. marca nemôže viac urobiť.BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Ak sa v priebehu nedele nič nezmení, štrajk bude v pondelok vyhlásený. Uviedol dnes v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Reagoval tak na dnešné vyhlásenie premiéra, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk a do 5. marca už pre nich nemôže viac urobiť nemôže.

Podľa Kočana v štrajku chcú vydržať čo najdlhšie a nie je rád, že vláda zľahčuje situáciu. Kočan sa ospravedlnil rodičom, ktorým štrajkom spôsobia komplikácie. „Štrajk nie je naším cieľom, ale prostriedkom,“ vyhlásil. Podľa neho od roku 2011 urobili všetko preto, aby sa tejto situácii predišlo, ale pre nezáujem im nezostalo nič iné, iba pristúpiť k takémuto krajnému riešeniu. Odmieta tvrdenia, že legislatívny proces je už ukončený a do volieb nie je možné pristúpiť k žiadnym zmenám. V tomto názore ho podporil aj exminister školstva Martin Fronc z KDH, ktorý uviedol, že pri dobrej vôli vie vláda do volieb urobiť nejaké kroky aj vzhľadom na dobrý ekonomický vývoj.

Minister školstva Juraj Draxler očakáva, že skutočný počet štrajkujúcich bude malý a on nemá dôvod podať demisiu a odísť od rozbehnutej práce. Naopak, Fronc v diskusnej relácii uviedol, že štrajk je dôkazom toho, že Draxker zlyhal.

Minister Draxler v diskusii uviedol, že plat 650 pre začínajúceho učiteľa je nízky. Chcú preto v prípade, že bude Smer-SD po voľbách súčasťou vlády, nastaviť štruktúru tak, aby platy rástli rýchlejšie mladým učiteľom. Mladí učitelia sa podľa ministra často nedostávajú ani ku všetkým príplatkom, na ktoré majú nárok, lebo o nich nevedia.

Prisľúbil ďalej, že v programovom vyhlásení vlády, ak ho budú pripravovať, budú jasné garancie, ako sa budú zvyšovať platy všetkým učiteľom. Zdôraznil, že vedia navyšovať kapitolu školstva, ale je potrebné v školstve urobiť poriadok tak, ako to spravili v oblasti športu.

Minister zdôraznil, že potrebuje konštruktívnych partnerov, s ktorými by sa bavil o reálnych požiadavkách a spolu by participovali na stransparentnení prostredia. Zopakoval, že načasovanie štrajku svedčí o tom, že ide o čisto politickú akciu a napríklad požiadavku na 400 miliónov eur v tomto roku na didaktické prostriedky označil za detinskú.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2016

Odporúčané články