Vo veku 94 rokov zomrel bývalý americký prezident George H. W. Bush

395014_obit_george_hw_bush_35761 6353498f77d04aea9e415140ca63535d 676x538.jpg

HOUSTON 1. decembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel 41. prezident Spojených štátov amerických George Herbert Walker Bush. Smutnú správu potvrdil hovorca jeho rodiny Jim McGrath.

Niekdajší šéf Bieleho domu, ktorý viedol v rokoch 1989 – 1993, naposledy vydýchol v piatok v noci v jeho dome v texaskom Houstone. Bush bol historicky najdlhšie žijúcim americkým exprezidentom.

Reakcie bývalých prezidentov a Trumpa

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a ja so zármutkom oznamujeme, že po 94 pozoruhodných rokoch zomrel náš otec. Bol mužom mimoriadnej povahy a najlepším otcom, ktorého by si syn alebo dcéra mohli želať,“ vyjadril sa na margo otcovej smrti jeho syn, 43. prezident USA George W. Bush.

Na Bushovo úmrtie už zareagovali súčasný prezident Donald Trump s manželkou Melaniou či bývalí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama s manželkou Michelle. Trumpovci v spoločnom vyhlásení vyzdvihli Bushov „správny úsudok, zdravý rozum a nepoddajné vedenie“.

Zosnulý exprezident podľa nich „inšpiroval generácie Američanov k službe verejnosti“, viedol národ a svet „k mierovému a víťaznému ukončeniu studenej vojny“ a zostal pokorný aj napriek svojim úspechom.

Clinton sa vyjadril, že bude „navždy vďačný“ za priateľstvo s Bushom. Ako podotkol vo svojom sobotňajšom vyhlásení, vždy na neho robili dojem Bushova „vrodená a rýdza slušnosť“ a oddanosť jeho manželke a rodine. Bývalý prezident podľa neho po odchode z funkcie nikdy neprestal slúžiť verejnosti.

Rodina investičného bankára

Bushov život „bol svedectvom predstavy, že služba verejnosti je ušľachtilé a radostné povolanie. A jemu sa to veľmi dobre darilo,“ uviedla zase vo vyhlásení kancelária Obamovcov, ktorí okrem iného vyzdvihli aj Bushovu diplomaciu.

George Herbert Walker Bush sa narodil 12. júna 1924 v Miltone v štáte Massachusetts do rodiny investičného bankára a neskoršieho senátora za štát Connecticut Prescotta Busha. V roku 1942 sa ako 18-ročný pridal k námorníctvu, v ktorom počas druhej svetovej vojny pôsobil ako letec.

Po vojne vyštudoval na Yaleovej univerzite a koncom 40. rokov minulého storočia odišiel do Texasu, kde sa stal ropným magnátom. V 50. rokoch začal byť aktívny v Republikánskej strane, pričom v roku 1966 ho po prvý raz zvolili do amerického Kongresu.

Bush tiež pôsobil ako veľvyslanec USA pri Organizácii Spojených národov, predseda Republikánskeho národného výboru, vyslanec v Číne, riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a viceprezident USA počas vlády prezidenta Ronalda Reagana.

Koniec studenej vojny

Do funkcie prezidenta USA nastúpil v roku 1989 a zotrval v nej jedno funkčné obdobie, ktoré sprevádzali koniec studenej vojny či druhá vojna v Perzskom zálive.

George H. W. Bush bol viac ako 70 rokov ženatý s Barbarou Bushovou, rodenou Pierceovou, ktorá zomrela tento rok v apríli. Bushovci, ktorí si svoje áno povedali v roku 1945, mali spolu šesť detí a manželmi boli dlhšie ako akýkoľvek iný americký prezidentský pár v dejinách.

Bush bol jedným z dvoch prezidentov, ktorého syn sa tiež stal americkou hlavou štátu. Okrem neho to bol John Adams, otec prezidenta Johna Quincyho Adamsa. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: americký prezident, George H.W. Bush, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 94 rokov zomrel bývalý americký prezident George H. W. Bush © SITA Všetky práva vyhradené.

1. decembra 2018

Odporúčané články