Voľby v Nemecku podľa prvých odhadov vyhrala s veľkým náskokom strana Angely Merkelovej

353214_aptopix_germany_election_74375 b38dc01077d74c1caa4d4e728bc62cb0 640x420.jpg

BERLÍN 24. septembra (WebNoviny.sk) – V nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách pravdepodobne zvíťazila Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.

Podľa prvej prognózy, ktorú krátko po zatvorení volebných miestností zverejnila televízia ZDF, získala 33,5 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) Martina Schulza s 21 percentami a tretia je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 13 percentami.

Odporúčame:
Merkelová zabojuje o štvrtý mandát, vo voľbách môže zavážiť aj téma migrácie a bezpečnosti

Ďalej nasledujú Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá získala 10 percent, ľavicová Die Linke a Zelení, ktorí získali zhodne po deväť percent.

O budúcnosti nemeckej vlády mohlo rozhodnúť 61,5 milióna voličov, ktorí mali k dispozícii dva hlasy. Prvý je priamym hlasom pre kandidátov z 299 volebných obvodov, druhý je pre jednu z politických strán. Každý kandidát, ktorý vo volebnom obvode vyhrá, sa dostane do Spolkového snemu, strana však potrebuje päť percent hlasov celonárodne alebo minimálne tri kreslá z volebných obvodov, aby v ňom mohla byť zastúpená.

Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, parlamentné voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby v Nemecku podľa prvých odhadov vyhrala s veľkým náskokom strana Angely Merkelovej © SITA Všetky práva vyhradené.

24. septembra 2017

Odporúčané články