Vraždu Litvinenka posvätil sám Putin, tvrdí britský sudca

Vyplýva to zo správy o vyšetrovaní okolností Litvinenkovej smrti, vypracovanej sirom Robertom Owenom.Moskva/Londýn 21. januára (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne schválil operáciu ruských tajných služieb na zavraždenie bývalého agenta sovietskej KGB Alexandra Litvinenka. Uvádza sa to v správe o okolnostiach Litvinenkovej smrti, vypracovanej pod vedením britského sudcu sira Roberta Owena a zverejnenej dnes v Londýne.

Medzi Putinom a Litvinenkom panovalo osobné nepriateľstvo a členovia Putinovej administratívy mali motív na Litvinenkovo zabitie, citovala zo správy agentúra Reuters. Súčasne pripomenula, že Kremeľ doteraz vždy všetky obvinenia v tejto záležitosti odmietal.

Litvinenko bol kritikom Putina a Rusko opustil šesť rokov pred svojou smrťou. Uchýlil sa do Británie, kde v roku 2006 zomrel. Predtým sa v Londýne stretol s bývalým agentom KGB – teraz poslancom Štátnej dumy – Andrejom Lugovým a jeho ruským spoločníkom Dmitrijom Kovtunom. Zelený čaj, ktorý s nimi Litvinenko počas stretnutia pil, obsahoval izotop rádioaktívneho polónia 210.

Podľa Owenovej správy Litvinenka otrávili Lugovoj s Kovtunom. Obaja muža však tieto obvinenia popierali a popierajú. V predvečer dnešného vydania správy ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že „britská strana sa zrejme nechystá zmeniť svoj doterajší kurz na politizáciu procesu“ s hlavnými podozrivými z Litvinenkovej vraždy – Lugovým a Kovtunom, ktorých v Británii v tejto kauze obvinili v neprítomnosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2016

Odporúčané články