Všeobecná zdravotná poisťovňa dala verejný prísľub, ambulancie poslali Kalavskej otvorený list

362777_mp_budova_vzp_03 676x475.jpg

aktualizované 29. novembra, 16:35

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dala vo štvrtok na tlačovej besede verejný prísľub, že všetkým poskytovateľom ambulantnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ktorí sú členom Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) a doposiaľ nepodpísali dodatky k zmluvám, uhradí od 1. decembra 2018 starostlivosť podľa doterajších podmienok. Ak si lekár vypýta úhradu zdravotnej starostlivosti od pacienta, poisťovňa mu to preplatí.

Pacientov vyšetria aj zadarmo

Podľa poisťovne zatiaľ podpísalo individuálne zmluvy so VšZP 644 lekárov združených v ZAP, čo je asi 36 %. Zmluvy celkovo podpísalo 85 % ambulantných lekárov, tvrdí VšZP.

VšZP uviedla, že musí v zmysle zákona naplniť verejnú minimálnu sieť. „Verte, že urobíme všetko preto, aby zákonné podmienky naplnenia siete boli zabezpečené.“ uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth.

Predstavitelia ZAP v reakcii na tlačovej besede uviedli, že sú ochotní vyšetriť pacienta aj zadarmo. Podľa člena správnej rady ZAP Petra Liptáka VšZP preplatí liek pacientovi až po tom, ako si ho kúpi. Pacientov podľa neho môže šokovať, keď budú platiť vysoké sumy.

Otvorený list ministerke Kalavskej

Členovia predstavenstva ZAP vo štvrtok poslali aj otvorený list ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, v ktorom opisujú vážnosť situácie a vyjadrujú vieru, že je Kalavská na strane pacientov.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová na adresu vyjadrení VšZP a ZAP konštatovala, že ministerstvo do zmluvných vzťahov medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami nevstupuje.

„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa stretla s vedením VšZP pred dvomi dňami a poprosila ich, aby urgentne riešili situáciu, aby kontinuálnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti bola zachovaná,“ povedala Eliášová. Podľa nej má poisťovňa vyriešiť situáciu tak, aby sa pacient nemusel ničoho obávať.

Viac k témam: VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Všeobecná zdravotná poisťovňa dala verejný prísľub, ambulancie poslali Kalavskej otvorený list © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články