Vyše tisíc ľudí sa zhromaždilo na námestí v Bratislave, demonštrovali proti fašistom

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Vyše tisíc ľudí sa od 13:00 zúčastnilo na antifašistickej demonštrácii na Námestí SNP v Bratislave. Svoj názor vyjadrili transparentmi s nápismi Spolu proti fašizmu či Nacionalizmus nefunguje.

Na demonštrácii sa zúčastnili prevažne mladí ľudia, ale objavili sa tu aj rodiny s deťmi či seniori. Iniciatívu prišli podporiť aj známe tváre, medzi inými napríklad bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, súčasný primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Dav sa následne pohol a pochodoval cez mesto k pamätníku obetiam holokaustu pred bratislavskou Bibianou, kde sa pokojná demonštrácia ukončila.

Bratislava chce byť lídrom v tolerancii

Na pódiu vystúpila medzi rečníkmi aj vysokoškolská pedagogička z VŠVU Michaela Pašteková. Zdôraznila, že je pre ňu nepochopiteľné, ak aj dnes, v roku 2017, musia ľudia stáť na uliciach s cieľom vzdorovať fašizmu. „Keď sme sa na strednej škole o fašizme učili, ani mi nenapadlo, že raz budem bojovať proti jeho vzmáhaniu sa. Že v krajine, kde žijem, sa bude v roku 2017 vôbec viesť diskusia o tom, ako fašizmus zastaviť. Žiaľ, je to naša realita, naša prítomnosť a v nej je dôležité, aby sa nezabúdala pripomínať minulosť a dôsledky, ktoré fašizmus priniesol aj nám. Nezabúdajme, neprekrúcajme fakty a nespoliehajme sa, že to za nás pripomenú iní,“ povedala Paštéková na pódiu.

Pavol Frešo pre agentúru SITA uviedol, že sa na antifašistickej demonštrácii zúčastnil, aby všetci demokratickí ľudia vedeli, že je ich dosť proti fašistom, aby sa ich neobávali a aby vedeli, že keď bude treba, tak sa proti fašistom vedia spojiť. Ivo Nesrovnal uviedol, že chce, aby Bratislava bola lídrom aj v oblasti tolerancie a kvality politickej kultúry. „Chceme ukázať ľuďom, že v Bratislave nie je miesto pre radikalizmus a extrémizmus. Toto je pochod za toleranciu, za spoluprácu a za dobrú budúcnosť,“ povedal pre agentúru SITA Nesrovnal.

Jasný antifašistický postoj

Ako uviedol Robo Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov, ktorá stojí za demonštráciou, akcia sa koná v čase výročia vzniku fašistického Slovenského štátu (1939-1945). „Antifašistická mobilizácia však nie je iba snahou o posilňovanie budovania historickej pamäte v našej spoločnosti, ale najmä verejným vyjadrením jasného antifašistického postoja,“ uviedol Mihály. Po demonštrácii sa vo viacerých bratislavských nočných kluboch uskutočnia koncerty podporujúce idey antifašizmu. Hlavnou večernou akciou bude antifašistická párty v klube A4 – priestor súčasnej kultúry, počas ktorej vystúpia viacerí interpreti zo Slovenska a Českej republiky. V nedeľu 12. marca sa v kaplnke Kaplnka EBF UK na Bartókovej 8 uskutoční ekumenická bohoslužba za otvorenosť, toleranciu a porozumenie.

Viac k témam: Antifašistický pochod, Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyše tisíc ľudí sa zhromaždilo na námestí v Bratislave, demonštrovali proti fašistom © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2017

Odporúčané články