Vznikla komplikovaná situácia, hodnotí Kiska výsledok volieb

Slovenský prezident Andrej Kiska verí, že sú si všetky strany vedomé toho, čo odkázali voliči.BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska chce v utorok 8. marca zostavením vlády poveriť predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorá v sobotu 5. marca vyhrala parlamentné voľby. Kiska sa v pondelok aj v utorok stretáva s predsedami zvolených strán s výnimkou šéfa strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

ONLINE: PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

„Som rozhodnutý, že po prvom kole rozhovorov už v utorok poverím predsedu strany Smer-SD zostavením vlády a väčšinovej koalície, ktorá by za vládou stála,“ povedal vo vyhlásení k výsledkom volieb. S Ficom bude takisto diskutovať aj o termínoch poverenia.

ONLINE: VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Ako prezident ďalej povedal, „nikto nebude tvrdiť, že nebol výsledkami volieb prekvapený. Máme iné výsledky, než ich predpokladala väčšina politických strán.“ Máme podľa neho hneď niekoľko nových politických strán, no budeme v ňom mať aj radikálny politický extrémizmus.

„V sobotu voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situácia, pričom medzi zvolenými je viacero deliacich čiar. Niektoré nie je možné prekonať, ani by to však nebolo správne, a niektoré nebude jednoduché prekonať, hoci to bude zrejme nevyhnutné,“ povedal prezident s tým, že predstavitelia strán si budú musieť s touto situáciou poradiť.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

S predsedami strán, ktoré idú po sobotňajších voľbách do Národnej rady SR, sa Kiska stretne, aby zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu so zmysluplným programovým vyhlásením. Považuje totiž za správne postupovať systematicky a chce krok za krokom zistiť, potvrdiť alebo vylúčiť, aké sú možnosti. „Dúfam, že sú si všetky strany vedomé toho, čo nám odkázali voliči. Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách odkazujú, že potrebujú dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát,“ vyhlásil.

Tentoraz to podľa neho voliči odkázali tak nahlas, že sa to nedá prepočuť. Nemyslí si však, že sú ohrozené hodnoty, o ktorých politici radi hovoria. „Ľudia však dali najavo, že očakávajú, že tieto hodnoty prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život,“ poznamenal. Nemyslí si ani to, že by ľudia mali byť uhranutí jednou stranou či menom jedného politika, ktorý sa dostal do parlamentu. „To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac len protestovať,“ doplnil prezident SR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2016

Odporúčané články