WADA je striktná, odporúča vylúčiť Rusko z účasti na OH 2016

Najmenej 312 falošných výsledkov vyprodukoval štátnymi inštitúciami riadený podvod s dopingom v Ruskej federácii.MONTREAL 18. júla (WebNoviny.sk) – Svetová antidopingová agentúra (WADA) odporučila Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) vylúčiť športovcov Ruska z účasti na blížiacich sa augustových olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.

Uvádza sa to v stanovisku WADA v súvislosti s najnovšími zisteniami kanadského právnika Richarda McLarena, ktorého WADA poverila vedením vyšetrovania údajných účelových manipulácií so vzorkami ruských športovcov na zimných olympijských hrách 2014 v Soči. WADA zároveň žiada predstaviteľov ruskej vlády, aby zrušili svoju účasť na medzinárodných podujatiach vrátane olympijských hier.

Odporúčame:

Čína posiela do Ria rekordnú výpravu, prevládajú športovkyne

Raonic a Halepová pre ziku nejdú do Ria, pridal sa Berdych

Rio je pripravené na olympiádu, športoviská sú ohromujúce

Športovcom mali najskôr odoberať čistý moč

Najmenej 312 falošných výsledkov vyprodukoval štátnymi inštitúciami riadený podvod s dopingom v Ruskej federácii. Počiatky má v roku 2011 a stopy po ňom siahajú ešte aj k vlaňajším plaveckým majstrovstvám sveta. McLarenovo vyšetrovanie, ktorý technológiu podvodu opísal ako „metodiku miznúcich pozitívnych nálezov“,
potvrdilo pravdivosť tvrdení bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý pre americký denník The New York Times priznal, že sa podieľal na manipuláciách so vzorkami.

Uviedol tiež, že pri podvodoch mu asistoval neznámy muž, zrejme príslušník ruských bezpečnostných zložiek. Podľa Rodčenkova so vzorkami športovcov operovali tak, že im odobrali čistý moč ešte pred začiatkom ZOH 2014 a prepravili ho na potrebné miesta vo fľašiach od sódovky či dojčenskej vody. Počas hier ich potom vymenili za pravé vzorky moču, ktoré mohli byť pozitívne.

Kanaďan navyše zistil, že podobná mašinéria sprevádzala aj iné vrcholné podujatia na ruskej pôde – atletické majstrovstvá sveta 2013 v Moskve a plavecký svetový šampionát 2015 v Kazani. Pokyny o tom, ktoré pozitívne nálezy sú akceptovateľné a ktoré nie, vraj prichádzali z ministerstva športu vedeného Vitalijom Mutkom.

Môžu padať doživotné zákazy

McLaren bol aj pri vlaňajšom odhalení rozsiahleho podvodu s krytím užívania zakázaných látok ruskými atlétmi, keď v trojčlennej komisii pracoval pod vedením svojho krajana a bývalého šéfa WADA Dicka Pounda. Kauza napokon viedla až k zákazu účasti ruských atlétov na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro.

„Ide o novú šokujúcu dimenziu dopingu v športe a kriminálny čin presahujúci hranice predstavivosti,“ vyhlásil už po zverejení článku v The New York Times prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý poveril WADA vyšetrovaním a pohrozil, že ak sa tvrdenia Rodčenkova o zákulisnom dianí v Soči ukážu ako pravdivé, budú padať doživotné zákazy štartu na olympijských hrách, tvrdé finančné sankcie a suspendácie či úplné vylúčenia celých národných federácií namočených športových odvetví, ako sa stalo v prípade ruskej atletiky. Vzorky zo Soči by mali prejsť opätovnou analýzou.

Exekutíva MOV si na utorok naplánovala telefonickú konferenciu, počas ktorej chce prijať prvé rozhodnutia. Tie môžu obsahovať aj predbežné opatrenia a sankcie v súvislosti s OH 2016 v Riu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články