Z Michalskej veže po 175 rokoch zložili sochu Archanjela Michala, čaká ju generálna obnova (foto)

470548_bp_1566 676x451.jpg

21.9.2021 (Webnoviny.sk) – Sochu Archanjela Michala zložili po 175 rokoch z Michalskej veže v Bratislave, čaká ju generálna obnova. „Zložením sochy sa začína aj cesta k otvoreniu časových schránok z jej útrob,“ informovala Katarína Selecká z Múzea mesta Bratislavy (MMB).

Po zložení sochy z vrcholku veže plastiku preniesli do Starej radnice, kde bude od stredy 22. septembra do nedele 26. septembra sprístupnená verejnosti počas krátkej výstavy s názvom Archanjel Michal. K obnove Michalskej veže.

Rekonštrukcia potrvá 18 mesiacov

Komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže realizuje mesto od júla tohto roka a potrvá približne 18 mesiacov. V pondelok z barokovej strechy veže vo výške 51 metrov nad Bratislavou zložili medenú plastiku Archanjela Michala v súboji s drakom (symbol diabla) v značne poškodenom stave. Socha v najbližších týždňoch a mesiacoch prejde reštaurovaním.

Jedným z prvých krokov bude vybratie a otvorenie časovej schránky z tela anjela, ktorá bola dovnútra vložená v roku 1845. „Otvorenie časovej schránky je predmetom veľkého záujmu a pozornosti, aj preto bude možné schránku a jej historický obsah po ošetrení a zakonzervovaní vidieť v rámci krátkej inštalácie v MMB,“ poznamenala Selecká.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rekonštrukcia Michalskej veže v Bratislave (fotografie)

Dielo je v zlom stave

K prvému sňatiu a oprave plastiky prišlo v roku 1812, druhá oprava sochy bola realizovaná počas veľkej rekonštrukcie Michalskej veže v roku 1845. Plastika sa na vrchol veže vrátila 14. septembra 1845 a odvtedy neprešla žiadnou väčšou obnovou.

„Po viac ako 175 rokoch sa dielo nachádza v zlom stave. Okrem početných menších defektov celkom chýba predlaktie pravej ruky a ľavé krídlo archanjela, jeho plamenný meč, ako aj ľavé ucho draka,“ skonštatovala Selecká.

Dotácia z ministerstva kultúry

Preto ako súčasť generálnej obnovy Michalskej veže prejde plastika reštaurovaním, ktorej cieľom je jej generálna obnova zahŕňajúca rekonštrukciu do pôvodného stavu z roku 1758.

Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Bránová veža „Michalská brána“ je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR. Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 mil. eur. Z dotácie ministerstva pôjde 598 500 eur, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Viac k témam: Michalská veža v Bratislave, národná kultúrna pamiatka
Zdroj: Webnoviny.sk – Z Michalskej veže po 175 rokoch zložili sochu Archanjela Michala, čaká ju generálna obnova (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2021

Odporúčané články