Začal sa vládny audit, rozhodne o nútenej správe Martina

Po prehratom súdnom spore v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole exekútor vo štvrtok popoludní zablokoval všetky mestské účty.MARTIN 11. marca (WebNoviny.sk) – Vládny audit začal dnes preverovať finančnú situáciu mesta Martin a rozhodne o prípadnej nútenej správe.

„Je to procesný postup, ktorý musí byť dodržaný. Snažíme sa urobiť všetky kroky, aby bol dopad pre obyvateľov mesta čo najmenej negatívny a aby sme v prvom rade ochránili strategický majetok mesta,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar (Sieť).

Mesto na zaplatenie pohľadávky nemá

Po prehratom súdnom spore v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole exekútor vo štvrtok popoludní zablokoval všetky mestské účty. Radnica ešte v stredu požiadala ministerstvo financií o nútenú správu, pretože podľa Hrnčiara mesto na zaplatenie pohľadávky 8,6 milióna eur nemá.

„Aj keď mesto Martin patrí medzi ekonomicky najzdravšie a najlepšie hospodáriace mestá na Slovensku, v tejto chvíli nevie uhradiť svoje záväzky. Nútenú správu žiadame podľa zákona, pretože rozsudok je právoplatný,“ dodal martinský primátor. Fungovanie mesta v nútenej správe by nemalo ovplyvniť prenesené kompetencie štátu, teda škôlky, školy, stavebný úrad či matriku. Naopak, ohroziť môže fungovanie mestskej hromadnej dopravy, odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu či údržbu komunikácií a

Čižnárovo dovolanie súd odmietol

V šestnásť rokov ťahajúcom sa spore súdy vrátane Najvyššieho súdu SR štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý – podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu. O šesť rokov neskôr, vo februári 2015, Najvyšší súd SR rozhodol, že mesto Martin musí žalujúcej strane zaplatiť 8,6 milióna eur. Mesto sa následne obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Vo februári 2016 Najvyšší súd SR odmietol mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora.

Pôvodným majiteľom pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka. „Očakávam, že mesto Martin racionálne vyhodnotí súčasný právny stav a začne svoj dlh dobrovoľne plniť. Trvám na tom, aby bola pohľadávka uhradená tak, ako bola právoplatnými a vykonateľnými rozhodnutiami súdov priznaná. Podľa môjho názoru je ďalšie odkladanie problému pre mesto drahé, škodlivé a spôsobilé škody ešte zvýši,“ povedal Peter Kubík.

Radnica sa obrátila na Ústavný súd

Martinská radnica aj naďalej považuje pohľadávku za neoprávnenú a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zvažuje aj sťažnosť na európsky súd v Štrasburgu. „Vnímam to ako veľkú nespravodlivosť a odraz stavu slovenskej justície. Mesto Martin malo vyhratý súdny spor a bývalé vedenie generálnej prokuratúry mimoriadnym opravným prostriedkom v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti zvrátilo celú situáciu. Až tak, že sa spor opäť otvoril a mesto Martin tento spor prehralo. Obrátili sme sa aj na ústavný súd. Pôjdeme aj na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu, ktorý už vydal niekoľko judikátov, že mimoriadne opravné prostriedky v obchodných kauzách, a konkrétne sa to týkalo Slovenskej republiky, sú nezákonné. Sme pripravení súdiť sa so Slovenskou republikou dovtedy, kým vyčerpáme všetky zákonné možnosti,“ dodal Hrnčiar.

Mesto Martin za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložilo do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Katastrálny úrad však odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto v roku 1995 vložiť do akciovej spoločnosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2016

Odporúčané články