Zamestnávatelia, odborári, obce aj mestá žiadajú poslancov, aby stiahli návrh osobitného odvodu

394625_thinkstockphotos 200404055 001 676x467.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Poslanecký návrh o osobitnom odvode pre obchodné reťazce nerieši systémovo problémy slovenských poľnohospodárov a potravinárov.

Naopak, uškodí celému systému s negatívnym dopadom na spotrebiteľov, výrobcov potravín i zamestnancov v sektore pôdohospodárstva, potravinárstva a obchodu.

Z tohto dôvodu vyzývajú Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ), Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) poslancov NR SR, aby nepokračovali v legislatívnom procese o tomto zákone. Konštatovali to v stredu na tlačovom brífingu prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský a viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Nízka potravinová sebestačnosť

„Vzhľadom na nízku potravinovú sebestačnosť Slovenska, spotrebitelia v súčasnosti z rôznych dôvodov čelia nedostatku kvalitných potravín vyrobených na Slovensku. Preto vyzývame na otvorenie celospoločenskej diskusie, ktorá by vyústila do konkrétnych opatrení na podporu domácej produkcie v súlade s ekonomickými potrebami miestnej územnej samosprávy. Sme za to, aby sa prijímali opatrenia presahujúce volebný cyklus, ktoré by neboli marketingovými nástrojmi, ale reálne podporili udržateľné opatrenia na rozvoj slovenského poľnohospodárstva a nášho potravinárskeho priemyslu,“ uviedol Lelovský.

Zástupcovia zamestnávateľov, odborov, miest a obcí Slovenska v stredu na tlačovom brífingu podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že majú záujem na tom, aby sa systémovo podporili slovenskí poľnohospodári a potravinári, no nie cez osobitný odvod pre obchodné reťazce.

„Prostredníctvom osobitného odvodu vidíme riziko negatívneho dopadu na sociálny dialóg, najmä na nárast miezd v agropotravinárskom sektore obchodu, ako aj na utlmenie atraktivity pracovných pozícií v danom segmente,“ ozrejmila Monika Uhlerová.

Dialóg farmárov aj obchodníkov

Signatári vyhlásenia okrem toho, že vyzvali poslancov NR SR, aby nepokračovali v legislatívnom procese o odvode, zároveň vyzvali agrosektor, aby sprostredkoval zodpovedný dialóg kľúčových aktérov na odbornej platforme.

V nej by mali mať mať svoje zastúpenie slovenskí poľnohospodári, potravinári, obchodníci, zástupcovia sociálnych partnerov, vrátane zástupcov zamestnancov, a rovnako aj štát.

„Sme presvedčení, že len takto nájdeme východiská a riešenia na pozdvihnutie poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku, ktoré budú systémové, dlhodobo udržateľné, sociálne spravodlivé a pre spotrebiteľa prínosné v podobe väčšej dostupnosti kvalitných slovenských potravín,“ dodala Uhlerová.

Viac k témam: farmári, KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, osobitný odvod, RUZ Republiková únia zamestnávateľov, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia, odborári, obce aj mestá žiadajú poslancov, aby stiahli návrh osobitného odvodu © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články