Zaobchádzanie s látkami s anabolickým alebo hormonálnym účinkom je obmedzené

470670_gettyimages 1285101118 676x450.jpg

22.9.2021 (Webnoviny.sk) – S látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom (LAHU) už nebude možné neoprávnene zaobchádzať.

Zároveň sa sprísni a rozšíri postihovanie neoprávneného zaobchádzania s týmito látkami s cieľom posilniť prevenciu a ochranu obyvateľov pred závažnou trestnou činnosťou.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž 90 hlasmi schválili novelu Trestného zákona.

Prísnejšia hranica

Rovnako nedostatočne prísne bolo v doterajšom ustanovení paragrafu 176 Trestného zákona ustanovené, že na prekročenie hranice trestnosti bolo v tomto prípade potrebné, aby hodnota LAHU presahovala 2 660 eur, čo zjavne nedostatočne odzrkadľuje nebezpečenstvo neoprávneného zaobchádzania s LAHU,“ zdôraznili navrhovatelia.

Sprísnenie hranice trestnosti protiprávneho konania a postihu za takéto konanie bude mať podľa nich pozitívny účinok prevencie pri trestnej činnosti spojenej s neoprávneným zaobchádzaním s LAHU.

Negatívne účinky

Užívanie LAHU so sebou prináša mnohé negatíva, pričom niektoré z nich sú zdravie a život ohrozujúce. Môžu vyvolať také fyzikálne zmeny, ktoré sú už nezvratné. Ovplyvňujú hlavne kardiovaskulárny systém a pečeň, zmeny v metabolizme tukov, ako aj zadržiavanie vody v tkanivách. Užívanie LAHU ovplyvňuje aj psychickú stránku užívateľa. Zmeny nálad môžu pôsobiť negatívne, napríklad vyvolávať podráždenosť, emočnú nestabilitu a sklony k násiliu,“ myslia si predkladatelia.

Za nezanedbateľnú považujú aj skutočnosť, že neoprávnené zaobchádzanie s LAHU je spojené s ich predajom na „čiernom trhu“ a vytváraním nelegálnych príjmov pre páchateľov tejto trestnej činnosti.

Schválením predloženého návrhu zákona bude podľa koaličných poslancov zabezpečená účinnejšia prevencia takejto trestnej činnosti a výrazne sa zlepšia podmienky na odhaľovanie a preukazovanie takejto trestnej činnosti a následné trestanie páchateľov.

Viac k témam: Národná rada SR, novela Trestného zákona, ochrana, prevencia, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Zaobchádzanie s látkami s anabolickým alebo hormonálnym účinkom je obmedzené © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2021

Odporúčané články